Brytyjski dziennik zauważa, że apel pojawił się po tym, jak Donald Tusk podczas konwencji KO zapowiedział nową strategię migracyjneąrządu, której elementem miałoby być „czasowe zawieszenie terytorialnego prawa do azylu”. Tusk mówił też m.in. że Polska „nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny”.
„The Guardian": Kampania prezydencka w Polsce może skupić się na temacie migracji
„The Guardian" zauważa, że w reakcji na te słowa ponad 60 organizacji pozarządowych – w tym Amnesty International i Fundacja Auschwitz-Birkenau – wystosowały list otwarty, w którym krytykują słowa polskiego premiera podkreślając, że trudne czasy, w których przyszło nam żyć ”nie zwalniają nas z człowieczeństwa".
Czytaj więcej
Premier nie może sam zawiesić praw azylowych - powiedziała w RMF24 prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku odnosząc się do sobotniej zapowiedzi Donalda Tuska. Jej zdaniem "decyzja polityczna wyprzedziła obudowę prawną tego pomysłu".
„Prawa podstawowe, czyli prawa i wolności przysługujące każdemu człowiekowi nie podlegają dyskusji i politycznym targom" - czytamy w liście otwartym. „To dzięki nim tysiące Polek i Polaków znajdowało schronienie za granicą w ciężkich czasach komunistycznego totalitaryzm" - cytuje fragment listu otwartego brytyjski dziennik.
„The Guardian” pisze, że od 2021 roku Polska i UE oskarżają Rosję i Białoruś o zachęcanie imigrantów i uchodźców, w większości z Bliskiego Wschodu i Afryki, do przybywania do Mińska i podejmowania próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.