RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:31 Publikacja: 13.03.2023 03:00
Foto: Adobe stock
Z informacji, które uzyskaliśmy z Centrum Informacyjnego Rządu, wynika, że prace informatyczne związane ze stworzeniem cyfrowej bazy cmentarzy i grobów toczą się od 2021 r. w ramach projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci. Jest on realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Centralny Ośrodek Informatyki.
Przedstawiciele administracji rządowej informują, że projekt zostanie zrealizowany do końca 2023 r., a jego efektem będzie stworzenie narzędzi do prowadzenia rejestru cmentarzy, centralnej bazy grobów i miejsc spoczynku oraz elektronicznych ksiąg cmentarnych. „Przewiduje się, że w ramach pilotażu do końca roku z narzędzi będzie korzystać już określona grupa cmentarzy. Trwają również prace nad uruchomieniem, w oparciu o fundusze UE, szeroko zakrojonego projektu finansowania inwentaryzacji cmentarzy i grobów” – dodaje CIR.
Słowa używane przez młodzież a nie zrozumiałe przez starszych to ich forma buntu. W ten sposób śmieją się z nas – mówi Bartek Chaciński, juror w plebiscycie „Młodzieżowe Słowo Roku”, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”.
Instytut Polonika sfinansował prace zabezpieczające w Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy, które mieści się we Lwowie w dawnym klasztorze bernardynów. Znajdują się w nim dokumenty dotyczące historii Polski.
Najnowsze prognozy IMGW potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi dotyczące pogody w okresie świąt Bożego Narodzenia. Według aktualnych prognoz okres świąteczny przyniesie zachmurzenie na przeważającym obszarze Polski. Pojawi się także deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie zrobi się ślisko.
Po interwencji dziennikarza „Rzeczpospolitej” wstrzymana została rozbiórka budynku przy ul. Łuckiej 8 w Warszawie. Interwencję podjął wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków. Pomimo tego w poniedziałek kamienica została zburzona.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Decyzją prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, dr Michał Siedziako może zostać przywrócony do pracy. Ale dyrektor w Szczecinie, który go wcześniej zwolnił, zaproponował mu inne stanowisko. Badacz uważa, że nie mógłby na nim pracować naukowo. Siedziaki broni m.in. Bogdan Borusewicz. Historyk idzie do sądu pracy.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
Ministerstwo kultury stara się uzupełniać elektroniczną bazę miejsc, gdzie są pochowani polscy żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie uporządkuje miejsca pochówku polskich ofiar nazistowskich Niemiec, które znajduje się blisko Berlina. Upamiętni też więźniów, którzy dzisiaj leżą w sowieckiej kwaterze, obok obelisku z czerwoną gwiazdą.
Stare Powązki, Rakowice, Łyczaków, Rossa – te cmentarze łączy nie tylko doniosła rola w polskiej kulturze, ale również czas powstania. Są bowiem pamiątkami po zmianach zapoczątkowanych przez Ludwika XVI.
Nowe, wyższe opłaty za pochówek urnowy na wrocławskich cmentarzach komunalnych. Ceny podnoszą też inne samorządy na swoich nekropoliach.
W związku z nadchodzącą uroczystością Wszystkich Świętych zmieniają się rozkłady jazdy komunikacji publicznej. Jak w najbliższych dniach dojechać transportem miejskim na Cmentarz Północny w Warszawie? Gdzie parkować? Kogo będą obowiązywać objazdy?
Warszawski Transport Publiczny wprowadza zmiany w komunikacji w związku z uroczystością Wszystkich Świętych. W najbliższy weekend dojazd co Cmentarza Bródnowskiego będzie możliwy m.in. liniami autobusowymi i tramwajowymi.
1 listopada to czas, w którym wiele osób odwiedza cmentarze w Poznaniu. Przed wyruszeniem na groby bliskich, warto sprawdzić aktualne zmiany w organizacji ruchu przy poznańskich cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych 2024.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas