Polacy nie chcą, by ktoś z zewnątrz wpływał na ich decyzje wiązane z jedzeniem. Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że zaledwie 1,6 proc. ankietowanych uważa, że Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z jedzenia mięsa. Niespełna 35 proc. jest zdania, że powinni jego ilość ograniczyć.
Z kolei 58 proc. – to największy odsetek odpowiedzi – jest za tym, by nie zmieniać nawyków żywieniowych. Za zwiększeniem spożycia mięsa opowiedziało się prawie 4 proc. ankietowanych.
Według World Cancer Research Found nie powinno się tygodniowo spożywać więcej niż 500 gramów czerwonego mięsa. Tymczasem przeciętny Polak zjada go trzy razy więcej, niż wynosi zalecana przez ekspertów ilość.
Zbyt częste sięganie np. po wieprzowinę czy baraninę wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka – zwłaszcza jelita grubego, trzustki, żołądka i gruczołu krokowego.
Nowotwory są obecnie drugą przyczyną zgonów w Polsce – z tego powodu umiera 25,7 proc. mężczyzn i 23,2 proc. kobiet. Jedzenie mięsa (zwłaszcza przetworzonego) może być jedną z wielu ich przyczyn.