Orzeczenie w sprawie Roe v. Wade z 1973 r. zalegalizowało aborcję w USA, ponieważ ustanowiło federalne prawo do przerywania ciąży do momentu, gdy płód jest w stanie przeżyć poza łonem matki - wówczas do 28 tygodnia, a dziś do 23–24 tygodnia ciąży. W piątek Sąd Najwyższy USA uchylił orzeczenie.
Decyzja oznacza, że w kwestiach dotyczących aborcji decydować będą poszczególne stany.
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił przełomowe orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973. Otwiera to możliwość zakazywania aborcji na poziomie stanów.
Za uchyleniem decyzji z 1973 roku zagłosowało pięciu konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego - Samuel Alito, Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh i Amy Coney Barrett (prezes SN John Roberts zajął niejednoznaczne stanowisko, dotyczące tylko sprawy z Missisipi, która była podstawą piątkowego orzeczenia).
Sędzia Thomas w napisanej przez siebie opinii zgodnej (ang. concurring opinion, w amerykańskim systemie prawnym opinia zgodna z orzeczeniem sądu, ale wywodząca się z innych argumentów) stwierdził, że Sąd Najwyższy powinien w przyszłości „ponownie rozważyć” szereg innych kluczowych orzeczeń, w tym przełomowe decyzje, które przyznały prawo do antykoncepcji i małżeństw osób tej samej płci.