Aktualizacja: 11.02.2025 05:51 Publikacja: 10.04.2022 21:00
Andrzej Poczobut zawsze nazywał rzeczy po imieniu, nie zważając na brutalne represje w kraju
Foto: archiwum prywatne/facebook
Zza murów białoruskiego więzienia nie przedostaje się wiele informacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakładników reżimu Łukaszenki – więźniów politycznych. A jest ich ponad 1100. Wśród nich znajdują się liderzy prześladowanego przez władze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.
Wobec Andżeliki Borys 25 marca zastosowano „inny środek zapobiegawczy”, przebywa w domu swojej mamy, jak dotąd nie udziela się w mediach i nie zabiera głosu. Andrzej Poczobut nadal przebywa w wiezieniu w Żodzinie. Oboje są ofiarami sprawy karnej, którą w białoruskiej mediach okrzyknięto „polską sprawą”. Poczobutowi władze nie pozwalają na spotkanie z bliskimi, jego listy są cenzurowane, a adwokaci milczą w obawie przed pozbawieniem licencji. Mimo to udało mu się przekazać wiadomość zza krat.
Szwajcarski sąd zajmie się sprawą koncertu z 2022 roku, jaki wykonujący muzykę reggae zespół Lauwarm dawał w restauracji Brasserie Lorraine w Bernie. W pewnym momencie koncert został przerwany ze względu na to, że część gości poczuła się „niekomfortowo” widząc białych noszących dredy, których ubrania nawiązywały do tradycyjnego afrykańskiego ubioru.
W ciągu roku liczba małżeństw zawieranych w Chinach spadła o jedną piątą - wynika z danych przekazywanych przez Ministerstwo Spraw Cywilnych Chińskiej Republiki Ludowej.
Znanej białoruskiej działaczce demokratycznej udało się uciec z kraju. Od 2021 roku przebywała w kazamatach dyktatora. – Czuję się jak po zmartwychwstaniu – opowiada, będąc już w Wilnie.
Z najnowszego sondażu opublikowanego przez dziennik „Maariv” wynika, że rośnie poparcie dla koalicji tworzącej rząd Beniamina Netanjahu. Mieszkańców Izraela spytano też o to, czy wierzą w realizację planu Donalda Trumpa dotyczącego Stefy Gazy.
Już niebawem na aukcję trafi niezwykły eksponat – powstałe w 1714 roku skrzypce Stradivariusa. Mogą stać się one najdroższym instrumentem muzycznym sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Znanej białoruskiej działaczce demokratycznej udało się uciec z kraju. Od 2021 roku przebywała w kazamatach dyktatora. – Czuję się jak po zmartwychwstaniu – opowiada, będąc już w Wilnie.
Dwaj politycy, którzy przed kilkunastu laty zasiadali w ławach przy Wiejskiej, udali się z misją obserwacyjną na Białoruś i odbyli tournée po reżimowych mediach. – To wypada poza skalę moralnych ocen – ocenia ekspert od Białorusi.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Rosjanie mogli głosować i startować w wyborach na Białorusi. Taką samą możliwość otrzymają obywatele Białorusi, którzy chcieliby znaleźć się na rosyjskich kartach wyborczych.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
Przedstawiciele Węgier zablokowali wspólne oświadczenie krajów Unii Europejskiej w sprawie stanowiska wobec wyborów prezydenckich na Białorusi - informuje Radio Wolna Europa.
Ponad trzy dekady temu Aleksander Łukaszenko gromadził tłumy, obiecał demokrację i dobrobyt. Przekształcił kraj w łagier zarządzany przez jedną rodzinę. I po raz siódmy wybiera siebie na prezydenta Białorusi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas