Skandynawskie media nie publikują żartów primaaprilisowych. Powód? Obawa przed ich rozpowszechnieniem

Dzienniki w Szwecji i Norwegii ogłosiły w piątek, że powstrzymają się od publikowania 1 kwietnia tradycyjnych primaaprilisowych żartów z obawy, przed ich rozpowszechnieniem jako tzw. fake news.

Aktualizacja: 01.04.2017 16:16 Publikacja: 01.04.2017 16:04

Skandynawskie media nie publikują żartów primaaprilisowych. Powód? Obawa przed ich rozpowszechnieniem

Foto: 123RF

Magnus Karlsson, redaktor naczelny dziennika "Smalandsposten" napisał na stronie internetowej gazety, że nie chce, by jego dziennik "rozpowszechniał informacje, które zaczną się rozprzestrzeniać". "Zajmujemy się prawdziwymi informacjami. Nawet 1 kwietnia" - dodał.

Tzw. fake news, określane również mianem postprawdy, to zjawisko, które stało się powszechne w 2016 roku, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej w USA, kiedy fikcyjne informacje na temat Hillary Clinton i Donalda Trumpa cieszyły się często większą popularnością niż prawdziwe, dobrze udokumentowane materiały. Tzw. fake news rozpowszechniane były zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Od publikacji primaaprilisowych żartów powstrzymują się też redakcje "Dalarnas Tidningar", "Hallpressen" i "Västerbottens-Kuriren".

Redaktor naczelny tej ostatniej gazety, Ingvar Näslund, przyznaje, że w przeszłości tytuł ten zrobił kilka bardzo udanych primaaprilisowych żartów, ale obecnie, w związku z dyskusją na temat wiarygodności mediów i tzw. fake news, nie zamierza "świętować" 1 kwietnia publikując nieprawdziwe historie.

W Norwegii z primaaprilisowych żartów zrezygnował publiczny nadawca NRK i dzienniki "Aftenposten", "VG" i "Dagbladet".

Oyulf Hjertenes, redaktor w "Bergens Tidende" stwierdził, że w świecie, w którym rozpowszechniane są fałszywe informacje, byłoby błędem publikowanie żartów primaaprilisowych.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie