Niemcy: Sąd Najwyższy zdecyduje, jak zwracać się do klientek

Starsza kobieta z Kraju Saary protestuje przeciwko konieczności wypełniania w banku formularzy, w których instytucja zwraca się do niej jak do mężczyzny.

Aktualizacja: 19.02.2018 21:02 Publikacja: 19.02.2018 20:53

Niemcy: Sąd Najwyższy zdecyduje, jak zwracać się do klientek

Foto: adobestock

Obecnie bank kobiety używa w swoich formularzach typowo męskiej wersji "klient" (niem. "Kunde"). Niemka, która poskarżyła się na takie traktowanie, dziwi się, dlaczego musi być właśnie "klientem", a nie "klientką" (niem. "Kundin").

We wtorek w sprawie wypowie się Sąd Najwyższy w Karlsruhe. Jeśli przyzna on racje kobiecie, standardowe formularze będą musiały być uzupełnione o wersje żeńskie rzeczowników w bank czy instytucjach państwowych.

- To ważna zasada - powiedział Wendt Nassall, który jest prawnikiem kobiety. Adwokat stwierdził, że sprawa dotyczy równości płci.

Stevie Schmiedel, założycielka feministycznej organizacji Pinkstinks, uznała z kolei, że niedopuszczalne jest, by sto lat po przyznaniu kobietom prawa do głosowania, nadal zwracano się do nich jak do mężczyzn. - Nie mogę uwierzyć, że w 2018 roku nadal do wszystkich płci zwraca się w formie męskiej - powiedziała.

Jednak Stowarzyszenie Niemieckich Sparkassen widzi sprawę inaczej. Dla niego to kwestia pragmatyzmu. Organizacja podkreśla, że zwraca się do klientów zgodnie z ich płcią w bezpośredniej korespondencji. Męska forma używana jest tylko w ogólnych formularzach.

Podobnie stwierdził sąd w Kraju Saaty, który wcześniej rozpatrywał skargę kobiety. "Męska forma była używana w ogólnej mowie jako zbiorowe odniesienie dla obu płci przez dwa tysiące lat. Mówimy o niczym więcej, jak tylko o historycznie rozwiniętej konwencji o tym, jak się ze sobą komunikujemy" - stwierdził sąd.

Te argumenty odrzuciła Mechtild Düsing, członek zarządu Niemieckiego Towarzystwa Prawników. - To co było słuszne dwa tysiące lat temu nie musi być słuszne obecnie - zauważyła.

Jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do tego stanowiska, powstanie kolejny problem - formularze będą musiały być zmienione - ale jak?

Według Stevie Schmiedel w formularzach powinno się znaleźć "Kund*in" lub "Kund_in". Ale może też być "Kund/in" czy "KunIn". Jednak biorąc pod uwagę, że niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał niedawno istnienie trzeciej płci, równie dobrze do odpowiednich rubryk może tracić "KundX".

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych