Aktualizacja: 19.02.2025 21:30 Publikacja: 08.11.2021 21:00
Foto: AFP
Po białoruskiej stronie granicy, na wysokości Kuźnicy Białostockiej, kilkutysięczna grupa migrantów prowadzona przez uzbrojonych i zamaskowanych funkcjonariuszy Aleksandra Łukaszenki zatrzymała się w poniedziałek pod granicznymi drutami. Dochodzi do prób siłowego sforsowania granicy.
W południe spotkał się sztab kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefów MON, MSZ, MSWiA i przedstawicieli służb. Później sztab spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Po południu zebrał się Komitet Polityczny PiS, by rozmawiać o sytuacji na wschodniej granicy.
Jeśli nie podzielimy się odpowiedzialnością, sytuacja na granicy zamieni się w konflikt zbrojny.
Wkrótce pojawi się pytanie, czy Polska jest skutecznym strażnikiem granicy Unii Europejskiej – mówi Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Respondenci woleliby podzielić się z UE moralną odpowiedzialnością za kryzys na wschodniej granicy.
Destabilizując sytuację na granicy, Aleksander Łukaszenko chce zmusić Europę do uznania jego reżimu.
Białoruś wykorzystuje napięcia już istniejące i chce pogorszyć relacje Polski z Brukselą – mówi „Rzeczpospolitej” Harry Nedelcu, ekspert think tanku Rasmussen Global.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
W badaniu ośrodka Opinia24 dla RMF FM respondentów spytano, czy Polska powinna przyjmować imigrantów relokowanych do naszego kraju z innych państw UE.
Trwały pokój zachęci do powrotu pokaźną część z 800 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Nietrwały, z ryzykiem kolejnej wojny, zatrzyma ich, ale skłonić może polskie władze do odwieszenia powszechnego poboru.
Friedrich Merz, lider CDU, prawdopodobnie kanclerz Niemiec po przyspieszonych wyborach do Bundestagu zaplanowanych na 23 lutego, ostrzega przed kolejnym kryzysem finansowym w Europie.
Wiele wskazuje na to, że białoruski dyktator może uwolnić kolejnych więźniów politycznych w zamian za zniesienie części amerykańskich sankcji. – Amerykanie podjęli słuszną decyzję – komentuje „Rzeczpospolitej” nestor białoruskiej opozycji demokratycznej Zianon Paźniak.
Po raz pierwszy rosyjski reżim upublicznił kwotę długów darowanych innych krajom. Oficjalnie Rosja umorzyła w ciągu 25 lat niemal 30 mld dolarów długów 22 „zaprzyjaźnionym” państwom. Największym dłużnikiem jest dziś Białoruś - Łukaszenko jest winien Putinowi ponad 8 mld dol.
- Premier Donald Tusk już kilka miesięcy temu budził europejskich liderów - mówił w rozmowie z TVN24 europoseł KO Dariusz Joński przekonując, że Polska wie co robić w kwestii bezpieczeństwa.
Władze niemieckiej Brandenburgii odrzuciły plan stworzenia na Wyspie Odrzańskiej w Kuestrin-Kietz ośrodka dla migrantów czekających na deportację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas