Jak stanowi ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny, po śmierci majątkiem rozporządza się w pierwszej kolejności na podstawie testamentu. Jeżeli jednak nie został on sporządzony lub wymienieni w nim spadkobiercy odrzucają spadek, wówczas korzysta się z dziedziczenia w kolejności ustawowej.
Bezdzietne osoby, które pozostawały w związku małżeńskim: Kto przejmie majątek?
Według art. 932, jeśli osoba zmarła nie ma zstępnych (dzieci, wnuków itd.), to wówczas do spadku powoływani są jego małżonek oraz rodzice. Co ważne, w przypadku zbiegu z małżonkiem, udział spadkowy każdego z rodziców wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeśli jednak ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, wówczas matka w zbiegu z małżonkiem, otrzymuje udział w wysokości połowy spadku.
Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W przypadku, gdy jedno z rodziców nie dożyje otwarcia spadku i nie ma rodzeństwa spadkodawcy ani zstępnych rodzeństwa, wówczas rodzic dziedziczący w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy otrzymuje połowę spadku.
Jeżeli rodzeństwo i rodzice dziedziczą w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wówczas udział małżonka w spadku wynosi 50 proc.
Rodzeństwo bez dzieci i małżonka: Kto dziedziczy?
W przypadku, gdy zmarła osoba nie miała zarówno małżonka, jak i dzieci, cały spadek przypada rodzicom w częściach równych. Jednak jeśli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, to udział, który by mu przypadał, przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy w częściach równych.