Według Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny majątkiem w przypadku śmierci rozporządza się na podstawie testamentu. Nie zawsze jednak taki dokument zostaje sporządzony, zdarza się również ze spadkobiercy w nim zawarci rezygnują ze spadku. Wówczas zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, które określają kolejność dziedziczenia.
Dziedziczenie ustawowe: Kto jest pierwszy i drugi w kolejności?
Jak stanowi art. 931 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności dziedziczą ustawowo w częściach równych dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Małżonek jednak nie może w takim przypadku dziedziczyć części mniejszej niż jedna czwarta spadku. Ponadto w przypadku, kiedy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, przypadający mu udział spadkowy przechodzi na jego dzieci w częściach równych. Taka zasada stosowana jest także odpowiednio do dalszych zstępnych, czyli potomków tej osoby.
Według art. 933 par. 1 Kodeksu cywilnego udział spadkowy małżonka wynosi połowę spadku, jeśli dziedziczy on w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa osoby zmarłej,
Kto jest natomiast drugi w kolejności ustawowej? Jeżeli spadkodawca nie ma zstępnych, to dziedziczą po nim z ustawy małżonek oraz jego rodzice. W przypadku rodziców udział spadkowy każdego z nich (dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem osoby zmarłej) wynosi jedną czwartą całości spadku. Zdarzyć się może jednak, że matka spadkodawcy w zbiegu z jego małżonkiem odziedziczy połowę spadku – jeśli ojcostwo nie zostało ustalone.
Czytaj więcej
Darowizna jest bezpłatnym świadczeniem, które darczyńca przekazuje kosztem swojego majątku. Jej przedmiotem mogą być zarówno pieniądze, jak i nieruchomość. W jakich przypadkach można cofnąć darowiznę i jakie działania trzeba podjąć?