Aktualizacja: 26.11.2020 16:09 Publikacja: 26.11.2020 16:09
Testament
Foto: AdobeStock
Spadkodawca w zasadzie ma pełną swobodę w rozdzieleniu spadku, a dokładniej we wskazaniu spadkobierców i w jakim ułamku odziedziczą po nim. Może także pominąć w dyspozycjach nawet najbliższych krewnych, ale tych chroni prawo do zachowku. Chodzi o: dzieci i wnuki, ewentualnie prawnuki oraz rodziców spadkodawcy, którzy by dziedziczyli z ustawy, czyli według zasad z kodeksu cywilnego.
Zachowek wynosi połowę owego udziału spadkowego, a jeżeli żąda go małoletni lub trwale niezdolny do pracy – 2/3 udziału w spadku i należy się on od spadkobierców testamentowych.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Przekazywanie firmy i jej majątku w spadku wymaga znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada odbył się kolejny na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom.
Przeciąganie sprawy może być uzasadnione, gdy np. wartość dzielonego majątku się zmienia, ale sąd może w pewnym momencie powiedzieć „dość”. To wnioski z najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z koniecznością uregulowania spraw związanych z dziedziczeniem. Spadkobiercy mają możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do sądu. W ten sposób mogą potwierdzić swoje prawa do majątku po zmarłym.
Wydziedziczenie jest instytucją prawa spadkowego, w wyniku której spadkobierca zostaje pozbawiony korzyści wynikających z dziedziczenia, w tym prawa do zachowku. Kodeks cywilny wymaga jednak konkretnych zapisów w testamencie.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas