Aktualizacja: 11.02.2025 22:35 Publikacja: 25.02.2023 07:52
Foto: Adobe Stock
Jednym z elementów dodatkowych umowy darowizny, który może, ale nie musi się w niej znaleźć, jest polecenie, które darczyńca może nałożyć na obdarowanego. Polecenie polegać może na obowiązku określonego działania lub zaniechania przez obdarowanego, który nie stanowi jednak źródła wierzytelności oraz nie musi mieć nawet związku z przedmiotem darowizny. Obowiązek wynikający z polecenia może przynosić korzyść (majątkową lub niemajątkową) darczyńcy, osobie trzeciej lub samemu obdarowanemu. W szczególności polecenie polegać może na zobowiązaniu obdarowanego do zapłaty określonej sumy pieniędzy na rzecz konkretnego podmiotu, zadbania o konkretną nieruchomość lub rzecz ruchomą, sprawowania opieki nad konkretną osobą, powstrzymania się od spożywania alkoholu lub podjęcia studiów na wyższej uczelni. Niemal każde polecenie będzie więc stanowić pewne obciążenie dla obdarowanego (niezależnie od korzyści, które może przynieść również jemu samemu), przy czym polecenie nie stanowi wynagrodzenia ani żadnego innego ekwiwalentu za przedmiot darowizny i nie wpływa na niezmiennie nieodpłatny charakter umowy darowizny.
Już w kwietniu 2025 roku ZUS ponownie wypłaci milionom seniorów 13. emeryturę. Świadczenie przysługuje większości emerytów i rencistów, jednak część osób nie jest do niego uprawniona, a niektórzy mogą stracić do niego prawo. Kto nie otrzyma trzynastej emerytury i dlaczego?
Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego br. placówki które nie wykonają wyznaczonych dyżurów będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez przez farmaceutów.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Na obydwa poselskie projekty ustaw o tzw. ślepych pozwach, mające zwalczać hejt w internecie spadła taka fala krytyki ze strony ekspertów i przedstawicieli rządu, że praktycznie w tym kształcie nie mają szans na uchwalenie.
Umowa rozwojowa może zostać zawarta jako „jednorazowa”, której przedmiotem jest wykonanie określonej rozbudowy systemu, albo przybrać formę umowy ramowej, w ramach której strony regulują zasady współpracy, w tym zawierania i realizacji tzw. umów wykonawczych (zamówień).
W życiu prywatnym i zawodowym wielu przedsiębiorców staje przed wyzwaniem ochrony majątku wspólnego. Konflikty w relacjach małżeńskich czy partnerskich mogą bowiem prowadzić do sytuacji, w której jedna ze stron podejmuje działania zmierzające do ukrycia, wyprowadzenia lub zniekształcenia obrazu rzeczywistego stanu majątku.
Sąd Najwyższy przesądził, jakiego kuratora dla nieobecnego spadkobiercy ma powołać sąd, aby mógł zadecydować, czy przyjmuje spadek, czy go odrzuca.
Od kiedy liczyć okres wypowiedzenia, gdy nie możemy załatwić formalności osobiście i korzystamy z usług poczty? Nowe orzecznictwo może wpłynąć na dotychczasową praktykę pracodawców.
Umowy o pracę umożliwiają większą kontrolę nad pracownikami. Poszukujące elastyczności i oszczędności firmy preferują zaś umowy cywilnoprawne. Jak uniknąć błędów przy ich zawieraniu?
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, kiedy brak rozprawy pozbawia stronę możliwości obrony. I w konsekwencji, czy skutkuje to nieważnością postępowania.
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas