Problem
Organ prowadzący postępowanie administracyjnej wezwał w charakterze świadka żołnierza w czynnej służbie wojskowej. Czy istnieją przepisy umożliwiające ukaranie żołnierza grzywną za niezastosowanie się do takiego wezwania?
Co mówią przepisy
W art. 88 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przewidziano, że osoba obowiązana do osobistego stawienia się (art. 51 k.p.a.), która - mimo prawidłowego wezwania - nie stawiła się bez uzasadnionej przyczyny jako świadek lub biegły albo bezzasadnie odmówiła złożenia zeznania, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin albo udziału w innej czynności urzędowej, może być ukarana przez organ przeprowadzający dowód grzywną do 50 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania – grzywną do 200 zł. Na postanowienie o ukaraniu grzywną służy zażalenie. W art. 88a k.p.a., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., zastrzeżono jednak, że w razie uchybienia przez żołnierza w czynnej służbie wojskowej, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie, wskazanym wyżej obowiązkom organ przeprowadzający dowód, zamiast wymierzyć żołnierzowi karę grzywny, występuje do dowódcy jednostki wojskowej, w której ten żołnierz pełni służbę, z wnioskiem o pociągnięcie go do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Zgodnie z art. 98m ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, dodanym od 1 stycznia 2017 r., terytorialna służba wojskowa jest pełniona rotacyjnie lub dyspozycyjnie. Rotacyjnie pełni się ją w jednostce wojskowej, co najmniej raz w miesiącu przez okres 2 dni w czasie wolnym od pracy. Natomiast dyspozycyjnie terytorialna służba jest pełniona poza jednostką. Żołnierz pozostaje wówczas w gotowości do stawienia się do służby pełnionej rotacyjnie.
podstawa prawna: art. 51-55, art. 88-88a ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 23 ze zm.)
podstawa prawna: art. 1–2 ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r. poz. 2138),