Dyskusja o odpowiedzialności lekarzy za słowa wraca przy okazji zawieszania medyków w prawie wykonywania zawodu. W grudniu sąd lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie na rok odebrał to prawo dr. Zbigniewowi Martyce za krytykę obostrzeń pandemicznych i przymusu szczepień przeciw Covid-19.
Etyka i zasady
Jak mówi dr Małgorzata Pyrcak-Górowska z Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego UJ, niewłaściwe postępowanie lekarza traktować można jako naruszenie zasad wykonywania zawodu, jeśli wiąże się z udzieleniem świadczenia konkretnemu pacjentowi. Może też naruszać etykę lekarską – jeśli wiąże się z publicznym przekazywaniem nieprawdziwych informacji. W obu sytuacjach zachowanie lekarza może stanowić przewinienie zawodowe. – Ekspertka wskazuje, że lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych również poza pracą.
Czytaj więcej
Sąd Lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie zawiesił dra n. med. Zbigniewa Martykę, który publicznie krytykował obostrzenia pandemiczne i przyjętą przez rząd strategię walki z COVID. Orzeczenie zapadło na niejawnej rozprawie.
Przed Naczelnym Sądem Lekarskim nie toczą się obecnie żadne sprawy o publiczną krytykę możliwości wykonania ogólnodostępnych szczepień, w tym tych przeciw Covid-19. Od 4 marca 2020 r., kiedy w Polsce wykryty został pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, przed NSL toczyły się trzy sprawy, dotyczące w sumie pięciu lekarzy. Dotyczyły krytyki szczepień w ogóle oraz negowania istnienia pandemii.
Dla trzech z tych pięciu lekarzy zakończyły się one zawieszeniem prawa wykonywania zawodu na okres od roku do dwóch lat. – NSL wskazał trzy Okręgowe Sądy Lekarskie: w Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu – do prowadzenia sprawy wszczętej przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i zakończonej wnioskami o ukaranie, wystawionymi wobec 116 lekarzy, którzy propagowali postawy antyzdrowotne w postaci negowania szczepień przeciwko Covid-19 – dodaje rzeczniczka prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej Renata Jeziółkowska. Jak mówi, nie ma dziś danych, ile spraw w tym zakresie jest w toku lub zakończyło się już przed sądami I instancji. Rzeczniczka przypomina, że sądy lekarskie działają nie tylko na podstawie ustawy o izbach lekarskich, ale również stosują odpowiednio Kodeks karny i procedurę karną. Wysokość orzekanej kary wiąże się z charakterem popełnionego czynu i z przy- jętą w sądach linią orzeczniczą w podobnych sprawach.