Związki zawodowe pracowników ochrony zdrowia i kierujący szpitalami mają wątpliwości, czy po wejściu obowiązku szczepień personelu medycznego przeciw Covid-19 od 1 marca mogą legalnie zwolnić z pracy lub przesunąć na inne stanowisko osoby odmawiające przyjęcia szczepionki. Zdania prawników na ten temat są podzielone.
Bez szczepień przy pacjentach
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia z 22 grudnia 2022 r. ws. ogłoszenia stanu epidemii (DzU z 2021 r., poz. 2398) wszystkie osoby wykonujące czynności zawodowe w podmiotach leczniczych muszą do 1 marca być zaszczepione przeciwko Covid-19 pełną dawką preparatu. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w pełni zaszczepionych jest 92 proc. lekarzy, 88 proc. dentystów, 86 proc. diagnostów laboratoryjnych, po 83 proc. pielęgniarek, położnych i farmaceutów oraz 73 proc. fizjoterapeutów.
Czytaj więcej
Samorząd lekarski nie może ukarać niezaszczepionego medyka leczącego pacjentów. Do 1 marca.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) zauważył, że brak regulacji o randze ustawowej uniemożliwia pracodawcy weryfikację statusu zdrowotnego pracowników i innych zatrudnionych w placówkach medycznych. Jak wynika z danych ministerstwa, pielęgniarki to najliczniejsza grupa niezaszczepionych pracowników medycznych. 17 proc. stanowi 51,6 tys. osób, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie oddziałów szpitalnych.
Ale wątpliwości ma też część zarządzających szpitalami.