Takie są główne założenia projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który wnieśli do Sejmu posłowie Platformy Obywatelskiej.
Przypomnijmy, iż postępowanie egzekucyjne w administracji dotyczy m.in. podatków, opłat oraz grzywien i kar pieniężnych wymierzanych przez organy administracji publicznej. Do organów egzekucyjnych zaliczamy natomiast naczelnika urzędu skarbowego, dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy dyrektora izby celnej.
Dotychczasowe rozwiązania nakazywały tym organom stosować w pierwszej kolejności środki najmniej uciążliwe, co zdaniem posłów, prowadziło do sytuacji, gdzie z góry wiadomym było, że dany środek w konkretnym przypadku będzie nieskuteczny.
Tego rodzaju stan rzeczy nie dość, że przedłużał postępowanie egzekucyjne to dodatkowo umożliwiał zobowiązanym na osiąganie znacznych korzyści finansowych do czasu rzeczywistej realizacji obowiązku nałożonego decyzją administracyjną – przekonują autorzy projektu, którzy za przykład podają problem reklam wielkoformatowych.
W związku z tym, posłowie proponują, aby organ egzekucyjny mógł swobodnie zdecydować o wyborze danego środka, który w jego ocenie byłby w realiach konkretnej sprawy najskuteczniejszy.