Kończymy piątkową relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie i w Rosji będziemy informować w sobotę od rana.
"Kolejny rosyjski T-90M zniszczony". Ukraińska armia publikuje nagranie
Kolejny rosyjski czołg T-90M został zniszczony w wyniku ataku ukraińskiego drona – informują siły zbrojne Ukrainy, załączając nagranie z ataku. T-90 to rosyjski czołg, który wszedł do produkcji w 1993 roku. Wersja T-90M jest jego najnowszą, zmodernizowaną wersją.
Alarm powietrzny w Kijowie został odwołany
W stolicy i w wielu wschodnich regionach Ukrainy został ogłoszony alarm powietrzny w związku z zagrożeniem ze strony dronów. „Zagrożenie atakiem dronów dla stolicy! Kryjcie się!” – napisał w Telegramie Serhij Popko, szef kijowskiej miejskiej administracji wojskowej. Niemal dwie godziny godziny później alarm został odwołany.
Wieczorny komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego
Armia rosyjska koncentruje swoje główne wysiłki ofensywne w okolicach Pokrowska i Wremiwki, aktywnie atakują także w kierunku Łymańska i Kurachowego – informuje w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Ukrainy. Jak napisano, w piątek doszło do 190 starć bojowych. Rosja - wynika z danych ukraińskiego sztabu - przeprowadziła dwa ataki rakietowe przy użyciu 102 rakiet. W 31 nalotach na Ukrainę siły rosyjskie użyły 43 rakiet i 376 dronów kamikaze.
Rosyjscy żołnierze "prawdopodobnie przygotowują się do opuszczenia Syrii"
Tak wynika z danych amerykańskiej firmy Maxar Technologies, która specjalizuje się w fotografii satelitarnej. Opublikowane przez Maxar zdjęcia pokazują dwa rosyjskie samoloty An-124 przygotowane do załadunku sprzętu, z otwartymi stożkami transportowymi w bazie Humajmim. Z kolei brytyjski kanał informacyjny Channel 4 podał, że widziany był konwój ponad 150 rosyjskich pojazdów wojskowych, poruszających się w uporządkowanym szyku.
Resort obrony Rosji nie skomentował tych doniesień.
Finlandia "gotowa pomóc" we wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy
Finlandia zatwierdziła 26. pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy i już rozpoczęła przygotowywanie kolejnego – poinformował prezydent Finlandii Alexander Stubb w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski z kolei dziękował Stubbowi za chęć pomocy – informuje w oficjalnym komunikacie kancelaria prezydenta Ukrainy.
UE szykuje pakiet nowych sankcji wobec Rosji
Unia Europejska planuje przyjęcie w poniedziałek, 16 grudnia nowego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ograniczenia mają dotyczyć „floty cieni”, północnokoreańskich najemników i osób biorących udział w atakach hybrydowych - wynika z ustaleń Deutsche Welle.
Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ podaje termin posiedzenia Rady Bezpieczeństwa
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone agresji Rosji na Ukrainę, na jej ludność i infrastrukturę krytyczną, odbędzie się 16 grudnia – poinformował stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kyslyca.
Alarm w Odessie. Mer: słychać było eksplozję
Mer Odessy Giennadij Truchanow w serii wpisów w serwisie Telegram poinformował o alarmie lotniczym w Odessie, odgłosach eksplozji w mieście i odparciu alarmu. Na razie nie podano informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach.
Wieczorne wystąpienie Zełenskiego. "Wojna i zastraszanie utrzymują Putina na rosyjskim tronie"
„Za każdym razem, gdy dochodzi do nowych rosyjskich ataków na nasz kraj, potrzebujemy – i jest to obiektywna potrzeba - środków, aby pokazać Putinowi, że jego terror nie powinien działać. Używa pocisków, zamiast szukać sposobów na zakończenie wojny. To wojna i zastraszanie utrzymują go na rosyjskim tronie" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Kolejna wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą pod znakiem zapytania
Iryna Wereszczuk, zastępczyni szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego twierdzi, że strona rosyjska nie zwróciła się do Ukrainy z propozycją wymiany 600 jeńców. - Rosja twierdzi, że jest gotowa wymienić ponad 600 jeńców wojennych i oskarża nas o odmowę. Jednak strona ukraińska ani Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża nie otrzymały takiego wniosku - poinformowała.
Andrij Jermak: Nie jesteśmy gotowi na negocjacje z Rosją bez silnego wsparcia Zachodu
Ukraina nie jest gotowa do podjęcia negocjacji z Rosją, ponieważ nie ma takiego wsparcia ze strony Zachodu, które pozwoliłoby jej zaangażować się z pozycji siły – powiedział Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla portalu Suspilne. Oczekiwania takie pojawiły się - czytamy – po zapowiedzi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, że ma zamiar nakłonić Kijów i Moskwę do przystąpienia do negocjacji.
Estoński wywiad: Sukces Ukrainy pod Kupiańskiem i strata pod Pokrowskiem
Siły ukraińskie odnoszą sukcesy w rejonie Kupiańska, gdzie zniszczone zostały dwa rosyjskie przyczółki – poinformował wywiad Estonii. Z kolei wojska rosyjskie kontynuują marsz w kierunku Pokrowska i Kurachowego w obwodzie donieckim. Kontrolują obecnie osadę Szewczenko położoną cztery kilometry na zachód od Pokrowska.
Rosyjski BTR trafiony z polowej armaty BS-3, opracowanej w 1944 roku
Ukraińskie siły zbrojne podzieliły się nagraniem trafienia rosyjskiego bojowego transportera opancerzonego, trafionego z haubicy BS-3, zaprojektowanej w 1944 roku.
Od początku wojny 2 tysiące ukraińskich żołnierzy zostało zatrutych rosyjską bronią chemiczną. Trzech zmarło
Od początku wojny na pełną skalę ponad 2 tysiące ukraińskich żołnierzy trafiło do szpitali w związku z zatruciami substancjami chemicznymi używanymi przez Rosjan. Zmarło trzech żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował Artem Własiuk, szef wydziału bezpieczeństwa środowiska i ochrony ludności Sił Zbrojnych Ukrainy.
Nie działają rosyjskie platformy wydobywcze gazu w Arktyce
Rosja została zmuszona do zamknięcia części największej na świecie fabryki skroplonego gazu ziemnego w pobliżu arktycznego miasta Murmańsk. Pracownicy opuścili obiekt. Powodem jest brak klientów.
Czytaj więcej
Rosja została zmuszona do zamknięcia części największej na świecie fabryki skroplonego gazu ziemnego w pobliżu arktycznego miasta Murmańsk. Pracownicy opuścili obiekt. Powodem jest brak klientów.
Zełenski ma spotkać się w środę w Brukseli z liderami UE i NATO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w spotkaniu z liderami Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, NATO i UE 18 grudnia w Brukseli, aby omówić wsparcie w wojnie z Rosją - informuje Reuters, powołując się na źródła zaznajomione z planem.
Niezidentyfikowane drony nad bazą Ramstein
Niezidentyfikowane drony zaobserwowano nad wrażliwymi obiektami przemysłowymi w Niemczech i amerykańską bazą wojskową w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie – informuje „Spiegel”. Podejrzewa się, że loty miały służyć celom szpiegowskim lub sabotażowym, ale hipotezy tej nie udało się jak dotąd potwierdzić.
Czytaj więcej
Niezidentyfikowane dotąd drony zaobserwowano nad wrażliwymi obiektami przemysłowymi w Niemczech i amerykańską bazą wojskową w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie.
Wojna zakończy się 21 stycznia? Szef MSZ Ukrainy: Podchodźmy do tego bez emocji
Andrij Sybiha, minister spraw zagranicznych Ukrainy, zapytany o zapowiedzi Donalda Trumpa zakończenia wojny dzień po inauguracji – 21 stycznia, odrzekł, że ważne jest, by do wszelkich doniesień dotyczących Ukrainy podchodzić "bez emocji", ale on sam widzi w tym "dodatkową szansę" na pokój.
"FT": Rosja może wystrzelić rakietę Oresznik na Ukrainę w ten weekend
Dziennik „Financial Times” podał, powołując się na anonimowego urzędnika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, że Rosja rozważa wystrzelenie w ten weekend w kierunku Ukrainy nowego pocisku balistycznego średniego zasięgu Oresznik. 11 grudnia agencja AP poinformowała o ustaleniach amerykańskiego wywiadu. Wynika z nich, że Rosja może użyć Oresznika przeciwko Ukrainie „w nadchodzących dniach”. Wspomniał o tym również Bloomberg.
Kreml odpowiada na wywiad Trumpa dla "Time"
Prezydent elekt Donald Trump powiedział w wywiadzie dla magazynu „Time", że „bardzo stanowczo nie zgadza się z wysyłaniem amerykańskich rakiet setki mil w głąb Rosji”. - To w pełni zgodne ze stanowiskiem Moskwy – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik Kremla powiedział też, że atak powietrzny na ukraińską sieć energetyczną był odpowiedzią na atak Kijowa na przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego w Taganrogu przy użyciu broni dostarczonej przez USA.
Dwie osoby ranne w Chersoniu
Dwie osoby zostały ranne w Chersoniu w wyniku zrzucenia materiałów wybuchowych z rosyjskiego drona – poinformował Roman Mroczko, szef miejskiej administracji wojskowej Chersonia.
Ukraina w 2025 r. wyda na obronę 25 proc. swojego PKB
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte poinformował, że w 2025 r. Ukraina przeznaczy na obronę około jednej czwartej swojego PKB. To ponaddziesięciokrotność średnich wydatków europejskich członków NATO. Rutte powiedział, że to „surowe przypomnienie, że wolność nie jest darmowa”.
Komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego. 131 starć na linii frontu
Armia Federacji Rosyjskiej nie ustaje w próbach przedostania się w głąb terytorium Ukrainy. Według stanu na godzinę 16:00 13 grudnia, wróg zaatakował pozycje Sił Obronnych Ukrainy 131 razy. Rosjanie najbardziej aktywni są w rejonie Pokrowska i Wremiwki, gdzie doszło do 61 starć bojowych.
Zełenski: To był jeden z największych ataków na sektor energetyczny Ukrainy
Rosja użyła w ataku na Ukrainę w nocy z czwartku na piątek 93 rakiet i 200 dronów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 81 pocisków - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - To jeden z największych ataków na sektor energetyczny Ukrainy - dodał.
Zakaz importu rosyjskich towarów na Ukrainę przedłużony o rok
Ukraiński rząd przedłużył obowiązywanie uchwały zakazującej wwozu towarów z Federacji Rosyjskiej na obszar celny Ukrainy. Przepisy zostały przyjęte w 2015 roku i co roku są przedłużane na kolejny rok.
Rosjanie podali nowe szacunki dotyczące ukraińskich strat w obwodzie kurskim
Od początku ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim (6 sierpnia) Ukraińcy mieli tam stracić ok. 40 260 żołnierzy, 239 czołgów, 177 bojowych wozów piechoty, 125 transporterów opancerzonych, 1 252 innych pojazdów opancerzonych, 1 124 samochody, 309 zestawów artyleryjskich oraz 40 wyrzutni rakiet i 13 zestawów przeciwlotniczych.
Ukraińcy komentują doniesienia o otoczeniu oddziałów broniących miejscowości Uspeniwka w rejonie pokrowskim
Zgrupowanie Chortyca odpowiedzialne za ten odcinek frontu na Ukrainie zapewnia, że oddziały broniące Uspeniwka podejmują działania, które mają „przeciwdziałać okrążeniu i dostaniu się obrońców do niewoli”. Z komunikatu wynika, że obrońcy Uspeniwki odpierają ataki i nie są okrążeni przez Rosjan.
Głównodowodzący ukraińskiej armii spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem
Gen. Ołeksandr Syrski rozmawiał z gen. Raimundasem Vaikšnorasem m.in. o potrzebach ukraińskiej armii w zakresie sprzętu i wyposażenia.
W rejonie miasta Dżankoj na okupowanym Krymie rozległy się eksplozje
Informacje takie przekazuje kanał „Krymskij Wieter”, który podaje informacje z nielegalnie okupowanego przez Rosjan od 2014 roku Krymu.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące strącenie rosyjskiego pocisku manewrującego
Pocisk został strącony za pomocą ręcznego systemu pocisków ziemia-powietrze 9K38 Igła.
Rosjanie twierdzą, że w ciągu tygodnia odzyskali kontrolę nad trzema miejscowościami w obwodzie kurskim
Miejscowości w obwodzie kurskim, które mieli odbić Rosjanie, to Plechowo, Darino i Nowoiwanowka.
Radosław Sikorski wyjaśnia, dlaczego Polska nie wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach europejskiej misji
- Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem Polski w NATO, jako kraju frontowego, jest obrona naszego własnego terytorium, bo w ten sposób chronimy resztę Sojuszu – mówił szef MSZ.
Czytaj więcej
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
W obwodzie kirowohradzkim szczątki strąconego drona uszkodziły budynki mieszkalne
Andrij Rajkowicz, gubernator obwodu, informuje o uszkodzeniu budynków mieszkalnych we wsi Nowoarchangielsk.
Rosjanie zaatakowali sześć obiektów infrastruktury energetycznej w obwodzie lwowskim
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu Maksym Kozicki.
Ukraińcy zapewniają, że w Pokrowsku nie ma rosyjskich wojsk
Informacje takie przekazał Nazar Wołoszyn, rzecznik zgrupowania „Chortyca”, które broni kontrolowanej przez Ukraińców części obwodu donieckiego. Wołoszyn zapewnił, że w Pokrowsku sytuacja jest „w pełni kontrolowana przez ukraińską armię” a ani w mieście, ani na jego rogatkach, nie toczą się żadne walki.
Dwa pożary w obwodzie tarnopolskim po ataku powietrznym Rosji
Informację o pożarach przekazał Stepan Kujbida, zastępca szefa administracji obwodowej. Jeden z pożarów wybuchł na terenie obiektu infrastruktury energetycznej – z ogniem walczyło tam 11 jednostek sprzętu gaśniczego i 43 strażaków. Jeden pracownik obiektu został ranny. Drugi pożar wybuchł w pobliżu budynku mieszkalnego – wywołał go odłamek strąconego obiektu powietrznego. W związku z nocnym i porannym atakiem 50 proc. odbiorców w obwodzie tarnopolskim jest częściowo lub całkowicie pozbawionych prądu.
Ukrainie w czasie nocnego i porannego ataku powietrznego Rosji udało się strącić 80 rakiet i 80 dronów
Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 287 środków napadu powietrznego – 94 rakiet i 193 dronów-kamikadze. Cele na Ukrainie były atakowane czterema pociskami hipersonicznymi Kindżał, dwoma rakietami balistycznymi Iskander-M, 1 rakietą balistyczną KN-23 (północnokoreańskiej produkcji), 55 rakietami manewrującymi Ch-101 i Ch-55SM, 24 rakietami manewrującymi Kalibr, 1 rakietą Ch-59/Ch-69, 7 pociskami manewrującymi Iskander-K oraz 193 dronami-kamikadze. Strącić udało się - m.in. dzięki użyciu myśliwców F-16 – pocisk Iskander-M, 80 pocisków Kalibr, Ch-101/Ch-55SM i Iskander-K oraz 80 dronów.
Rosja odniosła się do pomysłu europejskiej armii na Ukrainie
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że temat wysłania europejskiego wojska w celu monitorowania zawieszenie broni na Ukrainie może zostać umówiony podczas negocjacji. Podkreślił, że celem jest osiągnięcie pokoju, a do tego może dojść tylko po realizacji celów Moskwy.
Czytaj więcej
Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, przedstawił stanowisko Kremla w sprawie planów dotyczących doprowadzenia do zawieszenia broni na Ukrainie.
W Pekinie odbyły się rosyjsko-chińskie konsultacje na temat obrony rakietowej i stabilności strategicznej
O konsultacjach, które miały miejsce 11 grudnia, poinformował rosyjski MSZ. Rozmowy miały dotyczyć m.in. kwestii związanych z rozwojem broni rakietowej średniego i krótkiego zasięgu.
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o odwetowym ataku powietrznym na Ukrainę
Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że w piątek rano Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak powietrzny na Ukrainę, którego celem były obiekty infrastruktury paliwowej i energetycznej, w odpowiedzi na atak Ukrainy przy użyciu pocisków ATACMS na Taganrog. „Wszystkie wyznaczone cele zostały trafione” - podaje Ministerstwo Obrony Rosji.
Szwajcarzy przeznaczą 250 mln dolarów na odbudowę schronów atomowych
W Szwajcarii zostanie przeprowadzona gruntowna odbudowa schronów atomowych. Już teraz miejsce w podziemnych budynkach zapewnione ma każdy mieszkaniec kraju. Władze podkreślają, że nie jest to element przygotowań do konfliktu, ale utrzymanie obecnego systemu.
Czytaj więcej
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Rosjanie znajdują się 1,5 km od Pokrowska
Upadek strategicznie położonego Pokrowska byłby największym od miesięcy sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie.
W czasie porannego ataku powietrznego Rosji na Ukrainę nad obwodem zakarpackim strącono dwie rakiety
Informacje takie podaje administracja obwodu zakarpackiego. Rakiety zostały strącone przez 101. Samodzielną Brygadę Obrony Terytorialnej.
Koniec aktywności polskich myśliwców w związku z rosyjskim atakiem powietrznym na Ukrainę
Informacja o poderwaniu myśliwców pojawiła się ok. 7 rano.
W nocnym ataku na Ukrainę uszkodzony został obiekt infrastruktury krytycznej na Przykarpaciu
Informację taką przekazuje gubernator obwodu iwanofrankiwskiego, Swietłana Onyszczuk. Z wpisu Onyszczuka wynika, że w nocy doszło do jednego z najbardziej zmasowanych ataków na Przykarpacie od początku wojny.
210 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 35 ataków powietrznych i 4 170 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.
Pożar w obwodzie włodzimierskim po ataku ukraińskich dronów
Cztery drony zostały strącone nad obwodem włodzimierskim w piątek rano – informuje gubernator obwodu Aleksandr Awdiejew. Szczątki strąconych dronów miały wywołać pożar poza terenem zabudowanym.
W Iwano-Frankiwsku aktywna jest obrona przeciwlotnicza
Szczątki strąconej rakiety spadły na jedną z wsi na przedmieściach miasta.
Na Morzu Czarnym są trzy okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na pokładzie okrętów rosyjskich na wodach Morza Czarnego znajdują się 24 takie pociski.
Cztery osoby ranne w ostrzale miejscowości Myrne w obwodzie charkowskim
Informacje o rannych przekazał gubernator obwodu, Ołeh Synehubow.
Minister Obrony Rosji odwiedził stanowisko dowodzenia rosyjskiego zgrupowania „Wschód”
Andriej Biełousow odebrał meldunek od gen. Andrieja Iwanajewa, dowódcy zgrupowania, który podał, że w ciągu miesiąca jego wojska zajęły ok. 300 km2 terytorium Ukrainy i zdobyły siedem miejscowości.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali ponad 20 miejscowości w obwodzie charkowskim
W ostrzale jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
Gubernator obwodu charkowskiego publikuje zdjęcie budynku uszkodzonego w nocnym ataku na miasto
W czasie ataku powietrznego na Charków dron uszkodził dach czteropiętrowego budynku mieszkalnego.
W Odessie rozległy się eksplozje
Informacje o eksplozjach w mieście przekazuje jego mer Giennadij Truchanow.
Celem rosyjskiego ataku rakietowego jest m.in. obwód lwowski
Takie informacje przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Polska poderwała myśliwce w związku z atakiem powietrznym Rosji na Ukrainę
Ukraina jest rankiem celem ataku rakietowego oraz ataku z użyciem dronów.
Czytaj więcej
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 760 120 żołnierzy, 9 537 czołgów, 19 675 pojazdów opancerzonych, 21 078 zestawów artyleryjskich, 1 253 wyrzutnie rakiet, 1 023 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 20 176 bezzałogowych statków powietrznych, 2 861 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 31 177 pojazdów (w tym cystern), 3 642 jednostek sprzętu specjalnego.
Alarm powietrzny na Ukrainie
Ukraina jest celem ataku rakietowego i ataku dronów. W Kijowie aktywna jest obrona przeciwlotnicza.
Trwa atak dronów na Ukrainę
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem lwowskim.
W nocy nad Rosją strącono 13 ukraińskich dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony były strącane nad obwodami: kurskim (pięć), biełgorodzkim (cztery), rostowskim (trzy) i lipieckim (jeden).
Na przedmieściach Charkowa rozległa się eksplozja
Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informowało o celu powietrznym zbliżającym się z dużą prędkością do Charkowa.
Dwóch ukraińskich żołnierzy skazanych na więzienie w Rosji za udział w ofensywie w obwodzie kurskim
Rosyjski sąd wojskowy skazał na 15 i 14 lat więzienia Witalija Panczenkę i Iwana Dmitrakowa, żołnierzy 61. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy, za „akty terroru”, których mieli dopuścić się w czasie działań w obwodzie kurskim. Za „akty terroru” uważa się „otwieranie ognia do rosyjskich żołnierzy” na terenie obwodu.
W Charkowie dron uderzył w dach budynku mieszkalnego
Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że w czasie nocnego ataku dron rozbił się na dachu czteropiętrowego budynku mieszkalnego. Nie ma informacji o ofiarach.
Rosjanie poderwali w nocy bombowce strategiczne Tu-95MS
Bombowce wystartowały z lotniska Ołenia w obwodzie murmańskim. Ich start oznacza prawdopodobny atak rakietowy na Ukrainę.
W nocy rosyjskie drony atakowały Ukrainę
Alarm powietrzny ogłoszono m.in. w Kijowie.
Władimir Putin nie rozmawiał z Viktorem Orbánem o negocjacjach pokojowych z Ukrainą
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia” zaprzeczył, jakoby Putin i Orbán w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej rozmawiali o możliwości prowadzenia rozmów pokojowych Rosji z Ukrainą za pośrednictwem Węgier. - Negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły – podkreślił Pieskow.
Atak dronów na obwód biełgorodzki
Gubernator obwodu biełgorodzkiego WIaczesław Gładkow poinformował, że w wyniku ataku dronów na rejon biełgorodzki ranna została jedna osoba. Dron został zestrzelony nad wsią Razumnoje, a w miejscowości Oktiabrski dron uszkodził obiekt handlowy.
USA przekażą kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie
Departament Stanu USA poinformował, że Ukraina otrzyma od USA pakiet pomocy wojskowej wart 500 mln dolarów. W jego skład wejdą m.in. amunicja do zestawów HIMARS, amunicja artyleryjska kalibru 155 i 105 mm, pociski przeciwradarowe, drony a także pojazdy wojskowe.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1023 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1023 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.