Radosław Sikorski pytany o polskich żołnierzy na Ukrainie mówi o „naszym obowiązku w NATO”

- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.

Publikacja: 13.12.2024 14:17

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: PAP, Leszek Szymański

arb

Sikorski był pytany o swoją wypowiedź z 12 grudnia, w której mówił, że Polska nie zamierza wysyłać żołnierzy na Ukrainę. Jego wypowiedź miała związek z propozycją przedstawianą przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który chce, aby nad Dniepr, po zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą, udali się żołnierze państw europejskich, mający gwarantować bezpieczeństwo Ukrainie.

- To są na razie wstępne pomysły, jedno wydaje się jasne: Polska ma 600 km granicy z Białorusią i z Rosją, wspieramy całą operację logistyczną dla Ukrainy i być może tutaj jest nasza rola, natomiast nie rozważamy jakiegokolwiek wysyłania sił do Ukrainy – mówił 12 grudnia Sikorski.

Radosław Sikorski: Żołnierze z Europy na Ukrainie? Możemy udzielić wsparcia logistycznego sojusznikom

Dzień później, pytany o tamtą wypowiedź Sikorski podkreślił, że „pierwszym i najważniejszym obowiązkiem Polski w NATO, jako kraju frontowego, jest obrona naszego własnego terytorium, bo w ten sposób chronimy resztę Sojuszu”.

Czytaj więcej

Ukraina łączy Tuska i Macrona

- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - dodał

- Ale oczywiście udzielimy wsparcia logistycznego, jeśli ten pomysł, który krąży, miałby się przekształcić w faktyczną inicjatywę. Tak jak wspieramy Ukrainę, ok. 90 proc. tego co trafia na Ukrainę trafia przez Polskę, tak jesteśmy gotowi do wspierania sojuszników – mówił jednocześnie Sikorski nawiązując do funkcjonowania hubu logistycznego w Rzeszowie. 

12 grudnia, po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, podobne stanowisko zajął Donald Tusk. - Chcę (...) przeciąć spekulacje na temat potencjalnej obecności wojsk tego czy innego kraju w Ukrainie po osiągnięciu rozejmu, zawieszenia broni czy pokoju – mówił. - Decyzje dotyczące polskich działań będą zapadały w Warszawie i tylko w Warszawie, na razie nie planujemy takich działań – dodał.

Emmanuel Macron po raz pierwszy mówił o europejskich żołnierzach na Ukrainie w lutym

O tym, że Macron przyjechał do Warszawy rozmawiać m.in. o planie wysłania na Ukrainę wojskowej misji rozjemczej, wystawionej przez państwa europejskie, „Rzeczpospolita” informowała 10 grudnia. Marcon propozycję wysłania żołnierzy z państw NATO na Ukrainę przedstawił już w lutym, w czasie spotkania przywódców państw europejskich w Paryżu. Wówczas, jak precyzowali potem przedstawiciele francuskich władz, chodziło o jakiś rodzaj misji, która zajmowałaby się szkoleniem ukraińskich żołnierzy do walki na terytorium Ukrainy. Wtedy również Donald Tusk wykluczył możliwość, by swoich żołnierzy na Ukrainę wysłała Polska.

W listopadzie szef MSZ Estonii Margus Tsahkna w rozmowie z „Financial Times” stwierdził, że jeśli administracja Donalda Trumpa sprzeciwi się zaproszeniu Ukrainy do Sojuszu, wówczas to państwa europejskie powinny wysłać swoje siły na Ukrainę, aby powstrzymać Rosję przed kolejną agresją.

W marcu 2022 roku propozycję wysłania na Ukrainę jakiegoś rodzaju misji NATO, której obecność miałaby powstrzymywać ataki Rosjan na ukraińskie miasta, przedstawił w Kijowie ówczesny wicepremier Jarosław Kaczyński. Propozycja ta nie została jednak podjęta przez polskich sojuszników z NATO.

Polityka
Ekstradycja Michała K. odsuwa się w czasie. Możliwe, że wróci za trzy lata
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Jacek Kucharczyk: Trump to samiec alfa, a Stanowski zagraża Nawrockiemu
Polityka
Podcast "Rzecz w tym": Stanowski przekona elektorat protestu
Polityka
Sondaż: Wiemy, ilu Polaków byłoby skłonnych poprzeć Krzysztofa Stanowskiego
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Nowy sondaż. Złe wiadomości dla Donalda Tuska, dobre dla PiS i Konfederacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego