Subwencja oświatowa na uczestnika kwalifikacyjnych kursów zawodowych wyniesie ponad 8 tys. zł. Tak wynika ze skierowanego właśnie do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2013 r.
Projekt wyodrębnia nową wagę P30 obejmującą osoby biorące udział w kursach kwalifikacyjnych. Szkoły i placówki prowadzone przez jednostki samorządowe mogą je organizować od tego roku szkolnego. Uczestniczą w nich osoby dorosłe, które już zakończyły naukę w szkołach dla młodzieży. Zajęcia prowadzą nauczyciele zatrudnieni w placówkach, w granicach swojego pensum. Z tego tytułu organy prowadzące będą otrzymywać subwencję oświatową. Ma być ona równa 0,68 standardu A, czyli przeciętnego rocznego kosztu utrzymania jednego ucznia. Z wyliczeń resortu edukacji wynika, że w przyszłym roku wyniesie on ok. 5171 zł (będzie wyższy od tegorocznego o 4,6 punktu procentowego).
MEN zmniejszył z 4,7 do 2,9 proc. wskaźnik, od którego zależy, na jaką liczbę sześciolatków zaczynających naukę w I klasie gminy otrzymają dofinansowanie. Zakłada optymistycznie, że z prawa wcześniejszego rozpoczęcia nauki w przyszłym roku szkolnym skorzysta 75 proc. sześciolatków. W uzasadnieniu do rozporządzenia resort wyjaśnia, że jeśli będzie to mniejsza liczba dzieci, to otrzymane pieniądze gminy będą mogły wykorzystać na przygotowanie szkół do przyjęcia wszystkich sześciolatków w 2014 r.
W tegorocznej subwencji przewidziano, że będzie to 100 proc. sześciolatków. W grudniu 2011 r., gdy określano zasady jej podziału, nie obowiązywała jeszcze nowelizacja ustawy o systemie oświaty odraczająca o dwa lata obniżenie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Po jej uchwaleniu w marcu tego roku nie zmieniono jednak zasad podziału subwencji. W rezultacie gminy otrzymały pieniądze na wszystkie sześciolatki, mimo że od września do I klasy poszło ich mniej niż 20 proc. Subwencja zatem została przekazana również na te, które pozostały w przedszkolach.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne