Likwidacja filii gminnej szkoły publicznej

Dokumentacja zlikwidowanej szkoły filialnej pozostaje w dyspozycji dyrektora szkoły, której filia organizacyjnie podlegała. Natomiast o przeznaczeniu pozostałego po filii budynku rozstrzyga rada gminy

Publikacja: 27.06.2013 15:52

Szkoła filialna jest częścią szkoły publicznej funkcjonującą w odrębnym budynku.

Szkoła filialna jest częścią szkoły publicznej funkcjonującą w odrębnym budynku.

Foto: www.sxc.hu

Rada miejska w Bodzentynie podjęła uchwałę w sprawie likwidacji filii szkoły podstawowej, dla której organem prowadzącym jest miasto.

Niektóre z postanowień tej uchwały zakwestionował wojewoda świętokrzyski (rozstrzygnięcie nadzorcze z 13 czerwca 2013 r., sygn. akt PNK.I.4130.109.2013).

Po pierwsze radni zadecydowali, że burmistrz miasta przejmuje dokumentację zlikwidowanej filii.

- Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty dokumentację zlikwidowanej szkoły przejmuje organ prowadzący, z wyjątkiem dokumentacji przebiegu nauczania, która trafia do kuratora oświaty – mówi Grzegorz Dziubek, wicewojewoda świętokrzyski. – Przepisy powyższe stosuje się jedynie w przypadku likwidacji całej placówki - dodaje.

W ocenie wojewody przepisy te nie mają zastosowania w sytuacji, gdy likwidowana jest jedynie szkoła filialna.

- Szkoła filialna nie jest samodzielną jednostką organizacyjną gminy, a zatem dysponentem dokumentacji związanej z jej funkcjonowaniem, również po likwidacji tej filii) pozostaje dyrektor szkoły, której organizacyjnie filia była podporządkowana – wyjaśnia wicewojewoda.

W uchwale rada miejska zadecydowała również, że o przeznaczeniu pozostałego po filii majątku rozstrzygnie burmistrz w zarządzeniu.

- Stosownie do przepisów ustawy o systemie oświaty szkoły prowadzone przez gminę są jej jednostkami budżetowymi – wyjaśnia Grzegorz Dziubek. – Oznacza to, że do postępowania z majątkiem zlikwidowanej placówki należy stosować przepisy ustawy o finansach publicznych - dodaje.

Te zaś wprost wskazują, że o przeznaczeniu majątku pozostałego po zlikwidowanej jednostce budżetowej rozstrzyga nie wójt (burmistrz, prezydent miasta), a organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, czyli w przypadku gmin – rada gminy.

W ocenie wojewody zasadę ta należy także stosować w przypadku likwidacji szkoły filialnej, pomimo że przedmiotem uchwały rady miejskiej jest likwidacja szkoły filialnej, a zatem części jednostki budżetowej jaką jest szkoła publiczna.

- Pojęcie szkoły filialnej nie zostało w przepisach zdefiniowane – mówi Grzegorz Dziubek. Jednak analiza uregulowań prawnych dotyczących szkół filialnych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych pozwala na przyjęcie stanowiska, że szkoła filialna jest częścią szkoły publicznej, wyodrębnioną organizacyjnie i jej podporządkowaną, która funkcjonuje w odrębnym od szkoły głównej budynku.

- Oznacza to, że w przypadku likwidacji szkoły filialnej pozostaje niezagospodarowana nieruchomość, a więc mienie znajdujące się w zarządzie jednostki budżetowej, którego przeznaczenie określa – zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych – organ stanowiący gminy (rada) – tłumaczy Grzegorz Dziuba.

Rada miejska w Bodzentynie podjęła uchwałę w sprawie likwidacji filii szkoły podstawowej, dla której organem prowadzącym jest miasto.

Niektóre z postanowień tej uchwały zakwestionował wojewoda świętokrzyski (rozstrzygnięcie nadzorcze z 13 czerwca 2013 r., sygn. akt PNK.I.4130.109.2013).

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce