Zapowiadane przez kierownictwo Ministerstwa Finansów zmiany organizacyjne w aparacie skarbowym już sformułowano w projekcie ustawy. Zmieni ona wiele ustaw, w tym o Służbie Celnej, a także o izbach i urzędach skarbowych.
Nastąpi integracja organizacyjna izb skarbowych z podległymi urzędami skarbowymi. Te ostatnie będą organami pierwszej instancji w sprawach podatkowych, ale wraz z izbami skarbowymi (jedną w każdym województwie) będą formalnie całością organizacyjną ze wspólnym zapleczem, np. służb księgowych i kadrowych. Izba skarbowa będzie też zarządzała całością finansów aparatu skarbowego w województwie.
Do zadań naczelników urzędów skarbowych dodano zadanie „wspierania podatników w prawidłowym wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych". Sam tekst projektu ustawy nie precyzuje, na czym taka pomoc miałaby polegać. W uzasadnieniu wspomniano m.in. o „wskazywaniu kryteriów i warunków mających wpływ na możliwości wyboru poszczególnych form opodatkowania" oraz „przekazaniu umiejętności w zakresie stosowania formularzy i druków podatkowych".
Sporo zmian zapowiada się także w Służbie Celnej. Nowe przepisy wprowadzą centralizację rozliczeń w zakresie cła i innych danin pobieranych przez celników. Trzeba je będzie wpłacać na rachunki jednej tylko, wyznaczonej przez MF, izby celnej.
Służba ta zyska też nowe uprawnienie: będzie pełniła funkcję wierzyciela w myśl ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ma to wypełnić istniejącą dziś lukę kompetencyjną i usprawnić ściąganie ceł i podatków przez celników.