Nowa struktura służb skarbowych

Zreorganizowany fiskus ma nowe zadanie: pomagać podatnikom w wypełnianiu ich obowiązków. Nowe porządki zapanują również u celników.

Publikacja: 20.05.2014 09:51

Nowa struktura służb skarbowych

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Zapowiadane przez kierownictwo Ministerstwa Finansów zmiany organizacyjne w aparacie skarbowym już sformułowano w projekcie ustawy.  Zmieni ona wiele ustaw, w tym o Służbie Celnej, a także o izbach i urzędach skarbowych.

Nastąpi integracja organizacyjna izb skarbowych z podległymi urzędami skarbowymi. Te ostatnie będą organami pierwszej instancji w sprawach podatkowych, ale wraz z izbami skarbowymi (jedną w każdym województwie) będą formalnie całością organizacyjną ze wspólnym zapleczem, np. służb księgowych i kadrowych. Izba skarbowa będzie też zarządzała całością finansów aparatu skarbowego w województwie.

Do zadań naczelników urzędów skarbowych dodano zadanie „wspierania podatników w prawidłowym wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych". Sam tekst projektu ustawy nie precyzuje, na czym taka pomoc miałaby polegać. W uzasadnieniu wspomniano m.in. o „wskazywaniu kryteriów i warunków mających wpływ na możliwości wyboru poszczególnych form opodatkowania" oraz „przekazaniu umiejętności w zakresie stosowania formularzy i druków podatkowych".

Sporo zmian zapowiada się także w Służbie Celnej. Nowe przepisy wprowadzą centralizację rozliczeń w zakresie cła i innych danin pobieranych przez celników. Trzeba je będzie wpłacać na rachunki jednej tylko, wyznaczonej przez MF, izby celnej.

Służba ta zyska też nowe uprawnienie: będzie pełniła funkcję wierzyciela w myśl ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ma to wypełnić istniejącą dziś lukę kompetencyjną i usprawnić ściąganie ceł i podatków przez celników.

Nowe kompetencje Służby Celnej rozciągną się ponadto na monitorowanie zarządzania ryzykiem w firmach, które uzyskały tzw. status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO), uprawniający do stosowania znacznych uproszczeń w formalnościach celnych. Dotychczas celnicy mogli dokonywać audytu w takich firmach przed wydaniem zezwolenia na AEO.

W ustawie o Służbie Celnej mają się też pojawić nowe przepisy przeciwdziałające nepotyzmowi i korupcji. Należy do nich m.in. zakaz używania w godzinach pracy przenośnych urządzeń elektronicznych do komunikowania się.

Przepisy reformujące służby podatkowe i celne mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Sądy i trybunały
Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sądy i trybunały
Sądy dostaną więcej pieniędzy. Jakie podwyżki planuje resort sprawiedliwości?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością