– Wszystko na to wskazuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem budżet dla sądownictwa i prokuratury będzie bardzo dobry w porównaniu z rokiem obecnym. Co jest niezwykle istotne, to że zaplanowano podwyżki dla pracowników zarówno w sądach, jak i prokuraturze, najprawdopodobniej wyższe niż planowane dla sfery budżetowej (które mają wynieść 5,1 proc.). Jesteśmy w przededniu ustalenia szczegółów ze związkami zawodowymi – powiedział w piątek Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.
Sądy, prokuratura, więziennictwo. Będą pieniądze na podwyżki
– Kierunkowo będziemy chcieli, by podwyżki w jak największym stopniu objęły te grupy pracowników, które zarabiają najmniej – zapowiedział wiceminister Myrcha.
Czytaj więcej
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Ogólnie budżet na sądownictwo powszechne (bez Sądu Najwyższego), w którym zatrudnionych jest 58 tys. osób, ma wynieść 17,4 mld zł i będzie o 14 proc. większy niż obecnie.
Jak tłumaczą przedstawiciele resortu, ten wzrost wynika m.in z konieczności prawidłowego wykonywania dodatkowych zadań, jakie na sądownictwo nakładane są na mocy nowych regulacji prawnych, w tym zapewnienia dodatkowych etatów, jak również z zaplanowania środków na kontynuację realizacji inwestycji budowlanych oraz informatyzację.