Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos 21 kwietnia

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia mieszkańcy łącznie 748 gmin i miast w Polsce wybiorą się do lokali wyborczych, aby oddać głos w drugiej turze wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Publikacja: 17.04.2024 13:21

Wybory samorządowe 2024.

Wybory samorządowe 2024.

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

mat

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się półtora tygodnia temu, w niedzielę 7 kwietnia. Wówczas Polacy wybrali radnych rad gmin i miast, powiatów oraz sejmików wojewódzkich. Wybrano również wówczas łącznie 1 728 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Jakie były wyniki wyborów samorządowych 2024? W skali całego kraju wybory samorządowe wygrało Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. Wybory do dziewięciu sejmików wygrała KO, do siedmiu — PiS.

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia wyborcze dogrywki odbędą się w miastach i gminach, gdzie żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Do urn wyborczych pójdą mieszkańcy m.in. Poznania, Gdyni, Wrocławia, Krakowa, Torunia, Rzeszowa, Kielc czy Zielonej Góry.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w wyborach 7 kwietnia wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 15 071 733 wyborców, to jest 51,99% uprawnionych do głosowania. To o 3 proc. mniej niż w 2018 roku i aż o prawie 23 proc. mniej niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich

Foto: Rzeczpospolita

PKW podała, że w 748 gminach i miastach żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, z czego:

  • w 569 gminach do 20 tys. mieszkańców,
  • w 179 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Mieszkańcy tych gmin i miast w najbliższą niedzielę rozstrzygną wyborcze pojedynki pomiędzy dwoma kandydatami.

Jak oddać ważny głos w drugiej turze

Gdzie głosować? Adres lokalu wyborczego można znaleźć m.in. w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dostęp do niego umożliwia np. aplikacja mObywatel. Miejsce głosowania można wyszukać również na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Kiedy już udamy się do lokalu wyborczego, przed otrzymaniem karty do głosowania, będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu można okazać zarówno dowód osobisty, paszport jak i prawo jazdy. Można też potwierdzić tożsamość na podstawie cyfrowej wersji dowodu osobistego w aplikacji mObywatel.

Żeby głos był ważny, na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata trzeba postawić znak "X".

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do godz. 21.00.

Czytaj więcej

Radni muszą mieć „grubszą skórę". Pewne informacje o nich muszą być publiczne

Czytaj więcej

Nowi samorządowcy muszą ujawnić majątek
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?