Gersdorf do Przyłębskiej: nie ma sporu kompetencyjnego

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w piśmie do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej stwierdziła, że nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym - informuje portal tokfm.pl.

Aktualizacja: 23.01.2020 12:54 Publikacja: 23.01.2020 09:39

Gersdorf do Przyłębskiej: nie ma sporu kompetencyjnego

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek / Marek Domagalski

Julia Przyłębska w odpowiedzi na pismo Małgorzaty Gersdorf stwierdziła, że zarówno prezes Trybunału Konstytucyjnego, jak i I prezes Sądu Najwyższego nie są uprawnieni do rozstrzygania, czy istnieje spór kompetencyjny. Zaznaczyła, że takie rozstrzygnięcie leży w wyłącznej kompetencji Trybunału Konstytucyjnego. Przyłębska oceniła pismo I prezes SN jako bezprzedmiotowe oraz dodała, że zawieszenie postępownia przed Sądem Najwyższym następuje z mocy prawa - podaje tokfm.pl.

Czytaj także:

SN: Starzy sędziowie zadecydują o losie nowych

Przyłębska zawiesza posiedzenie. Laskowski komentuje

O godzinie 10.00 rozpoczęło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego (cywilnej, karnej i pracy), które mają rozstrzygnąć o statusie sędziów powołanych przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Obrady odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarze nie mają dostępu ani do sali, ani nawet do III piętra siedziby SN, gdzie obradują sędziowie. Konferencja prasowa spodziewana jest około godziny 15.00. 

Wczoraj marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN ws. statusu nowych sędziów, pod kątem kompetencji prezydenta do definitywnego i nieodwołalnego powoływania sędziów. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, wszczęcie postępowania w sprawie sporu kompetencyjnego zawiesza z mocy ustawy procedowanie wniosku pierwszego prezesa SN.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku