Podczas konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova wskazała na dwa przypadki znaczącej poprawy w obszarze niezawisłości sądownictwa. Wśród nich znalazła się Polska, wobec której zakończono prowadzoną od 2017 roku procedurę w ramach art. 7. 

Przypomnijmy, iż w maju br. Komisja Europejska poinformowała o zaistnieniu przesłanki do zamknięcia procedury z artykułu 7 traktatu o UE wobec Polski. Komisja uznała, że nie występuje już w dalszym ciągu ryzyko naruszenia praworządności w Polsce. - Dziś wyznacza nowy rozdział dla Polski. Po ponad 6 latach jesteśmy przekonani, że procedura z artykułu 7 może zostać zakończona. Gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi. To wynik silnej pracy i głęboko zakrojonych reform — mówiła wówczas szefowa KE, Ursula von der Leyen.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Komisja Europejska odnotowała "znaczący postęp" w Polsce w zapewnianiu niezależności prokuratury od rządu oraz "pewien postęp" w rozdzielaniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Postęp odnotowano także w zapewnianiu niezależności dochodzeń i postępowań karnych.

W raporcie KE zwróciła też uwagę na "pewien postęp" w zapewnieniu przestrzegania sprawiedliwych procedur przyznawania koncesji mediom oraz we wzmacnianiu niezależności redakcyjnej mediów publicznych.

Czytaj więcej

KE ma "poważne obawy" ws. praworządności w Polsce. Jest raport