Zgłoś urodzenie dziecka online, ale uważaj na imię noworodka

Coraz więcej rodziców zgłasza narodziny dziecka online - informuje Ministerstwo Cyfryzacji i przypomina, że w pewnych przypadkach imię dla noworodka wybierze urzędnik. Potem rodzice mogą je zmienić.

Publikacja: 07.09.2024 16:20

Zgłoś urodzenie dziecka online, ale uważaj na imię noworodka

Foto: Adobe Stock

dgk

Od 2018 r. z możliwości zgłoszenia narodzin potomka w ramach e-usługi, czyli bez konieczności wizyty w urzędzie,  skorzystało już aż 685 777 rodziców, a liczba ta nieustannie rośnie.  Proces rejestracji odbywa się na platformie ePUAP, gdzie rodzic wypełnia formularz, wprowadza dane dziecka, a następnie podpisuje zgłoszenie elektronicznie. Rodzice potrzebują jedynie Profilu Zaufanego lub e-dowodu, które umożliwiają potwierdzenie tożsamości.

Po zgłoszeniu dokumenty z urzędu (potwierdzenie nadania numeru PESEL, elektroniczny odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu dziecka) są przesyłane bezpośrednio na skrzynkę ePUAP oraz na podany w zgłoszeniu adres e-mail. - Proces jest szybki, bezpieczny i bezpłatny – zachęca resort cyfryzacji.

Jak zgłosić urodzenie dziecka online?

Zgłoszenie narodzin online musi nastąpić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia przez lekarza lub położną. Karta ta trafia następnie do urzędu stanu cywilnego, co pozwala na zakończenie procesu rejestracji. Po złożeniu zgłoszenia, kierownik USC sporządza akt urodzenia, a rodzic ma możliwość wyboru formy odbioru dokumentu: drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub osobiście.

Jest jednak pewien ważny aspekt zdalnego zgłoszenia urodzenia potomka. Rodzice mogą samodzielnie wybrać imię lub imiona i wpisać je do formularza zgłoszeniowego. Powinni jednak  pamiętać o kilku zasadach. Przepisy przewidują, że dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona. Imię nie może być ośmieszające, nieprzyzwoite, ani w formie zdrobniałej. Możliwe jest nadanie imienia obcego, nawet jeśli nie wskazuje jednoznacznie na płeć, pod warunkiem że jest powszechnie przypisane do danej płci.

Jeśli wybrane imię czy imiona nie spełniają tych wymogów, kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić ich rejestracji. W takiej sytuacji urzędnik USC wybiera imię dziecka sam, a rodzice mogą odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni.

Czytaj więcej

Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona nadane dzieciom w I połowie 2024 r.
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?