KE ma "poważne obawy" ws. praworządności w Polsce. Jest raport

Komisja Europejska opublikowała raport o praworządności w krajach Unii Europejskiej. W przypadku Polski napisano w nim m.in. o utrzymujących się "poważnych obawach związanych z niezależnością polskiego sądownictwa". KE wskazała też trzy inne obszary budzące niepokój.

Publikacja: 05.07.2023 14:49

KE ma "poważne obawy" ws. praworządności w Polsce. Jest raport

Foto: Adobe Stock

dgk

Jak informuje TVN24, w liczącym prawie 30 stron dokumencie znalazły się cztery kluczowe obszary dotyczące Polski. Oprócz sądownictwa, wymieniono  walkę z korupcją, pluralizm i niezależność mediów oraz "lex Tusk".

Raport przypomina, że Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) doprecyzował wymogi Unii Europejskiej dotyczące niezawisłości sędziowskiej, w szczególności w odniesieniu do systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Wskazano, że 5 czerwca w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego TSUE orzekł, że wszystkie zakwestionowane przepisy ustawy przyjętej w grudniu 2019 roku naruszają prawo Unii Europejskiej. Według TSUE, Polska naruszyła art. 19. ust 1 Traktatu o Unii Europejskiej, przyznając Izbie Dyscyplinarnej, której niezawisłość nie została zagwarantowana, uprawnienia do rozpoznawania spraw wszystkich sędziów dotyczących uchylenia ich immunitetu w celu wszczęcia postępowania karnego.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach