W stanowisku Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wyjaśniono, że sędzia Stanisław Olchowy rozpoczął 19 grudnia 2023 r. kadencję prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu. Następnie29 grudnia 2023 r. została mu doręczona decyzja Ministra Sprawiedliwości z 15 grudnia 2023 r. uchylająca decyzję z 30 października 2023 r. o powołaniu go z dniem 19 grudnia 2023 r. do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu
W tym stanie rzeczy Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zwraca uwagę, że odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu zostało dokonane z pominięciem trybu określonego w art. 27 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, bez udziału Kolegium Sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa, a akt odwołania go z funkcji doręczono 29 grudnia 2023r. – tj. po dziesięciu dniach od rozpoczęcia kadencji.
„Możliwość skutecznej zmiany aktu powołania sędziego na funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu bez konieczności zachowania trybu określonego w art. 27 u.s.p. możliwa była do momentu objęcia funkcji. Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wskazuje, że po objęciu funkcji do jego odwołania konieczne jest zastosowanie trybu wynikającego z art. 27 u.s.p.” - wskazano w stanowisku.
Zdaniem Prezydium KRS w tym stanie rzeczy, odwołanie Prezesa SO w Radomiu nastąpiło bez podstawy prawnej. „W demokratycznym państwie prawa organy władzy publicznej mogą działać tylko na podstawie prawa, w granicach kompetencji wynikających z norm prawnych” - podkreślono.
Prezydium KRS wezwało ministra sprawiedliwości do uchylenia aktu odwołania z 15 grudnia 2023 r. i w przypadku zamiaru odwołania prezesa – do zastosowania trybu określonego w art. 27 u.s.p.