Reklama
Rozwiń

Spór o TK i praworządność: nie ma podstaw do optymizmu Kaczyńskiego

Nie zapowiada się, by w najbliższym czasie Trybunał Konstytucyjny zbadał nowelizację, która ma odblokować środki unijne dla Polski.

Publikacja: 30.03.2023 02:42

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Na razie nie ma podstaw optymizm prezesa Jarosława Kaczyńskiego, że mimo trwającego od grudnia 2022 r. wśród sędziów TK sporu na tle prezesury Julii Przyłębskiej uda się zebrać przynajmniej 11 z nich, aby rozpatrzyć wniosek prezydenta.

Podział w Trybunale

– Liczę, że tych 11 sędziów podejmie odpowiednie decyzje, zachowa się zgodnie z prawem, a jestem przeświadczony, że ta ustawa jest zgodna z konstytucją. Jakie natomiast będzie przeświadczenie – czy to całego składu TK, czy też jego większości – tego nie wiem. Chodzi o to, że decyzja powinna być podjęta. Nie można tego zawieszać, bo to sytuacja nie tylko szkodliwa dla państwa – skomentował sytuację w TK dla PAP prezes PiS.

Tymczasem jeden z szóstki sędziów kontestujących prezesurę Julii Przyłębskiej powiedział „Rz”, że prawdopodobnie trwają zakulisowe narady większości sędziów popierających prezes TK, ale na razie sytuacja w Trybunale jest patowa, a terminu rozprawy nie ma. Wciąż zresztą nie ma stanowisk wszystkich uczestników sprawy.

Czytaj więcej

Kaczyński zabrał głos ws. kadencji Przyłębskiej i wniosku Dudy do TK

Prezydent i Ziobro...

Kierując do prewencyjnej kontroli nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, prezydent Andrzej Duda zaskarżył wiele jej przepisów, w tym rozszerzający inicjowanie tzw. testu niezawisłości sędziego także na skład orzekający (a nie tylko przez strony, jak jest obecnie). W ocenie prezydenta podważa to jego prerogatywę do nieodwołalnego powoływania sędziów i w praktyce podważa ich nieusuwalność. Prezydent zaskarżył też planowane przesunięcie z SN do NSA rozpatrywania dyscyplinarek sędziowskich.

...Kaczyński i premier

Odmienne stanowisko zaprezentował w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. W liczącym 96 stron piśmie zbija zastrzeżenia prezydenta, argumentując m.in., że rozszerzenie testu (sam test zaproponował w poprzedniej noweli prezydent), podobnie jak przekazanie dyscyplinarek sędziów do NSA, są konstytucyjne. Stanowisko premiera wskazuje, że nowela ma umożliwić Polsce złożenie pierwszego wniosku o płatności funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, tak potrzebne na rozwój w okresie znaczących wyzwań gospodarczych.

Przed kilku dniami komisarz UE Didier Reynders przed Komisją Parlamentu Europejskiego podkreślał, że nowela ta ma odblokować fundusze z KPO, a projekt był konsultowany z ministrem Szymonem Szynkowskim vel Sęk.

Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował publicznie, że przedstawi TK diametralnie odmienne stanowisko niż premier. Zaznaczył jednak, że nie będzie ono reprezentatywne dla całego rządu.

Formalnym powodem pata w TK jest stanowisko wspomnianej szóstki sędziów, że prezesura Julii Przyłębskiej po sześciu latach urzędowania skończyła się 20 grudnia 2022 r. i nie może ona już wyznaczać rozpraw. Sama Przyłębska uważa, że jest prezesem jeszcze przez dwa lata, do końca kadencji sędziego TK. Prezydent wypowiadał się ogólnie, że do TK należy rozstrzygnięcie tej kwestii, a prezes Kaczyński nie zostawił wątpliwości, mówiąc: Julia Przyłębska jest prezesem TK.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Jarosław Kaczyński ruszył na odsiecz Julii Przyłębskiej
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku