Za uchwaleniem ustawy głosowało 203 posłów, przeciw było 52 a wstrzymało się 189 posłów. Przyjęto jedynie rządową poprawkę, która przedłuża vacatio legis tej ustawy z 14 do 21 dni - to efekt stanowiska prezesa NSA Jacka Chlebnego, który wskazał, że przeniesienie do NSA dyscyplinarek i testów sędziowskich z SN wymaga dłuższego czasu. Prezes wcześniej prosił o trzy miesiące, gdyż nowe obowiązki wymagać będą poważnych zmian organizacyjnych w tym sądzie.
Odrzucono wszystkie poprawki opozycji.
Czytaj więcej
Sejmowa komisja sprawiedliwości nie poparła poprawek opozycji do noweli ustawy o SN wdrażającej ustalenia rządu z KE, które mają odblokować wypłatę funduszy z KPO.
Co dalej z tą ustawą?
Uchwaloną przez Sejm ustawę marszałek Sejmu przekazuje Senatowi, co pewnie nastąpi rychło, a Senat ma 30 dni od dnia przekazania ustawy na jej rozpatrzenie, ale może to uczynić znacznie szybciej. Może ją przyjąć bez zmian - wtedy ustawa trafia na biurko prezydenta, albo ją odrzucić w całości bądź uchwalić do niej poprawki.
Uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo przyjmującą poprawkę uważa się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.