Prezes NRA wystosował swój apel w związku z rozpoczęciem w Sejmie prac w Sejmie nad nowelizacją ustawą o Sądzie Najwyższym, która ma wdrożyć ustalenia rządu z Brukselą i odblokować fundusze z KPO. Główne założenia to oddanie spraw dyscyplinarnych dotyczących sędziów i testów niezawisłości w ręce Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mec. Przemysław Rosati podkreśla, że naprawa całego systemu nie dokona się jedynie poprzez zmianę przepisów w zakresie odnoszącym się do właściwości sądów, które miałyby rozstrzygać o sprawach dyscyplinarnych i tzw. sprawach immunitetowych sędziów.
Czytaj więcej
Radykalnego resetu pisowskich zmian w sądach, czego oczekuje opozycja przy obecnej noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, raczej nie będzie.
Rosati wystąpił z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do przewodniczących klubów parlamentarnych o pilne zainicjowanie prac nad nowelizacją ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie odnoszącym się do wyboru piętnastu sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa w taki sposób, aby ich wybór przebiegał bez udziału czynnika politycznego.
- Pierwszym realnym krokiem uruchamiającym naprawę polskiego wymiaru sprawiedliwości powinna być zmiana obowiązującej procedury wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa wybieranych spośród sędziów. Wybór piętnastu sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa odbywa się w oparciu o rozwiązania wprost zakwestionowane w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Sądu Najwyższego - pisze prezes NRA.