Sędzia Żurek rozpozna jednak sprawę podręcznika do HIT

Autor podręcznika do HIT Wojciech Roszkowski chciał, żeby krakowski sąd zbadał wymóg niezawisłości i bezstronności sędziego Waldemara Żurka. To on ma bowiem rozpoznać sprawę, w której profesora pozwał ojciec dziecka poczętego metodą in vitro.

Publikacja: 14.12.2022 15:04

Waldemar Żurek

Waldemar Żurek

Foto: Piotr Guzik

Wniosek został odrzucony po rozpoznaniu sprawy na niejawnym posiedzeniu.

- Jest motywowany postawą i działalnością sędziego referenta, w tym zaangażowaniem politycznym, brakiem poszanowania obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących aktów prawnych, które w ocenie jego autora, naruszają standardy niezawisłości i bezstronności – przekazało Rzeczpospolitej, z upoważnienia rzecznika prasowego ds. cywilnych Zygmunta Drożdżejki, biuro prasowe krakowskiego sądu okręgowego.

O tym, że do sprawy o naruszenie dóbr osobistych został wylosowany sędzia znany z krytyki wprowadzanych przez rząd reform wymiaru sprawiedliwości, prof. Roszkowski poinformował pod koniec listopada we wpisie na swoim koncie na Twitterze. - Spośród wszystkich sędziów w Polsce wylosowałem sędziego Żurka. Jakie jest prawdopodobieństwo takiego zdarzenia? – napisał.

W kontrowersyjnym podręczniku, którego treść stała się przyczyną sądowego sporu, znalazły się fragmenty odbierane szeroko jako ostra krytyka stosowania metody in vitro. Autor książki pisał w nich m.in. o traktowaniu sfery płodności jako „produkcji” i „hodowli” ludzi. Dodawał przy tym, że skłania to do postawienia pytania o to, „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci”.

Profesor broni się jednak przed pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zarzutami i argumentuje, że w treści jego podręcznika nie pada bezpośrednie stwierdzenie, iż odnosi się ona do tej właśnie metody.

Sygnatura sprawy: IC 2663/22

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: W sądowym kotle wrze
Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?