To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego, która może ograniczyć zastrzeżenia do zmian składu orzekającego wywołanego przepisami przeciwepidemicznymi czy nawet wcześniejszymi: gdy sąd ze składu trzech sędziów zmienia się w jednoosobowy. Takie sytuacje nieraz służą stronie jako zarzut niewłaściwego składu sądu, co może oznaczać nieważność postępowania.
Kwestia ta wynikła w sprawie o zapłatę znacznej kwoty na etapie apelacji pozwanego, który z powodu różnych proceduralnych kwestii trwał wiele miesięcy i w tym czasie doszło z powodu covidu do zmniejszenia składów orzekających.
Na mocy art. 6 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w brzmieniu ustalonym kolejną ustawą z 28 maja 2021 r. o zmianie k.p.c., która weszła w życie 3 lipca 2021 r., dotychczasowy skład trzech sędziów (wylosowanych – co jest obecnie regułą w sądach) został zmieniony na skład jednoosobowy – w osobie dotychczasowego referenta w sprawie.
Prezes sądu nadal jednak może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, ze względu na zawiłość lub precedensowy charakter sprawy. I na wniosek pozwanego w tej sprawie takie powiększenie zarządził.
Czytaj więcej
Nie tylko algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw jest informacją publiczną, ale także kod źródłowy tego systemu - tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który niedawno zapadł w sprawie kasacyjnej ze skargi Watchdog Polska - organizacji zabiegającej o jawność zasad doboru sędziów do konkretnych spraw sądowych.