Komisja dobrych projektów - komentuje Maciej Bobrowicz

Jeśli ktoś chce reformować wymiar sprawiedliwości, musi to robić razem z nami, a nie przeciwko nam. Wiemy bowiem doskonale, co nas boli, czego nam brakuje, co nas denerwuje i co chcielibyśmy zmienić – przekonuje szef radców prawnych.

Publikacja: 25.05.2017 07:54

Maciej Bobrowicz

Maciej Bobrowicz

Foto: tv.rp.pl

Kongres Prawników Polskich zakończył się potrójnym sukcesem. Po pierwsze – potrafił zgromadzić półtora tysiąca radców prawnych, adwokatów, sędziów, notariuszy, komorników, prokuratorów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Po drugie – pojawili się na nim najwybitniejsi przedstawiciele świata prawniczego. Po trzecie – jego rezultatem będzie powołanie Społecznej Komisji Legislacyjnej. Kiedy miesiąc temu przedstawiałem koncepcję jej powołania współorganizatorom kongresu, zyskała od razu aprobatę. Przy ministrze sprawiedliwości funkcjonowały dwie komisje legislacyjne: prawa karnego i cywilnego. Funkcjonowali w nich głównie teoretycy prawa, którzy tworzyli projekty legislacyjne. Obie komisje zostały zlikwidowane w 2015 roku. Powstałą pustkę wypełni więc nowa komisja. Co ważniejsze wypełni ją w sposób pełny. W skład komisji społecznej wejdą bowiem nie tylko teoretycy, ale praktycy prawa. To my radcy prawni, adwokaci i sędziowie na co dzień stosujemy prawo, to my widzimy bolączki wymiaru sprawiedliwości, które dotykają najbardziej obywateli. Wreszcie to my możemy wskazać, co zmienić, by Temida była efektywna.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego