Aktualizacja: 11.10.2017 11:13 Publikacja: 11.10.2017 08:18
Debatę o reformie sądownictwa, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”, poprowadził Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego. Spotkanie miało rzeczowy, merytoryczny charakter. Otworzyło pole do dalszych dyskusji
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Nie będzie żadnych możliwości korzystania ze skargi nadzwyczajnej jako swoistego straszaka. Ma ona stać na straży praw i wolności obywateli. Anna Surówka-Pasek podsekretarz stanu do spraw prawnych i ustrojowych w Kancelarii Prezydenta
Foto: Fotorzepa
Ideą skargi jest, by odpowiadała na niedostatki skargi kasacyjnej wynikające także z przedsądu. I taka jest intencja projektodawcy. Krzysztof Szczucki, Uniwersytet Warszawski, Kancelaria Prezydenta RP
Foto: Fotorzepa
Nadzwyczajny środek musi mieć wyraźne podstawy i być dopuszczalny w niezbyt długim czasie od chwili uprawomocnienia się orzeczenia. Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich
Foto: Fotorzepa
Wielu wierzy, że dostanie narzędzie do wzruszenia nieakceptowanych orzeczeń. Jeśli uwzględnionych skarg będzie mało, a wniosków dziesiątki tysięcy, obwinią prawników i sądy. Stanisław Zabłocki, prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego
Foto: Fotorzepa
Trzeba zadbać, by Sąd Najwyższy i izba, która zajmie się skargami, miały szansę załatwić je w rozsądnym terminie. O tym też trzeba dyskutować. Dariusz Zawistowski, prezes Izby cywilnej SN i przewodniczący KRS
Foto: Fotorzepa
Obawiam się, że uprawnienie polityków do składania skarg to prosta droga do powrotu nadzoru i dodatkowe ułatwienie dla lobbystów, by pisali skargi nadzwyczajne. Andrzej Michałowski, adwokat, były wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Foto: Fotorzepa
Wprowadźmy skargę, ale ograniczmy jej działanie w czasie. Wyciągnijmy wnioski o przyczynach błędnych wyroków i rozwiążmy problem, tak by skarga nie była więcej potrzebna. Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch
Foto: Fotorzepa
Prezydent przedstawił projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Chce wprowadzić skargę nadzwyczajną, która pozwoli uchylić prawomocne, ale niesprawiedliwe i krzywdzące wyroki. Co o nowym środku myślą prawnicy? „Rzeczpospolita" zorganizowała debatę, do której zaprosiła szerokie grono ekspertów: od przedstawicieli Kancelarii Prezydenta przez rzecznika praw obywatelskich po sędziów Sądu Najwyższego i przedstawiciela organizacji pozarządowych.
Debatę rozpoczęła Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu do spraw prawnych i ustrojowych w Kancelarii Prezydenta:
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Cyfryzacja w sądach musi gwarantować obu stronom takie same prawa procesowe jak w postępowaniach tradycyjnych. Chęć usprawnienia sądownictwa nie może doprowadzić do tego, że wymogi formalne ograniczą dostęp do wymiaru sprawiedliwości.
Zaadresowanie pozwu na firmę przedsiębiorstwa, np. „Zakład kamieniarski X.Y.”, a nie na nazwisko lub nazwę przedsiębiorcy, jest wadliwe i skutkuje odrzuceniem pozwu.
Można skarżyć do sądu odmowę rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – uznał we wtorkowej uchwale Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas