Stypa w fabryce

Działała niecałą dekadę. Jej właściciele i prowadzący – artysta Leszek Czajka oraz wspierająca go Iwona Terlikowska, prywatnie żona – już od dłuższego czasu z trudem zarabiali na czynsz.

Publikacja: 08.04.2010 10:52

www.tugaleria.pl

www.tugaleria.pl

Foto: materiały prasowe

A nie było to bynajmniej ekskluzywne miejsce w city, lecz ubocze – dawna fabryka Lilpopów. Niestety, w końcu szefowie Galerii WizyTUjącej się poddali.

Są wprawdzie plany przeniesienia galerii pod inny adres, ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Na razie punkt przy Bema znika z kulturalnej mapy miasta. Ogromnie żal, bo lokal i cały budynek mają specyficzną aurę sprzyjającą sztuce.

W stypie wzięło udział ponad 20 artystów od dawna współpracujących z Czajką. Świetni twórcy, znakomite prace, ale… tytuł pokazu „Sto miliardów za upadek sztuki” nie nastraja optymistycznie. Dlaczego tak minorowo? Bo to kolejny stołeczny salon otrąbiający krach.

Niedawno zwinęły się galerie Program i Luksfera (z tych samych czynszowych powodów); galeria Canaletto odpuściła osobną przestrzeń i połączyła siły z Bellottem; bokami robi Zapiecek. Żeby dopełnić obrazu stołecznej katastrofy: zamknięto Kordegardę, od miesięcy nie daje znaku życia Królikarnia.

Wracając na Bema – ostatni toast wznieśli tam twórcy różnych pokoleń i odmiennych plastycznych nurtów. Pojawili się streetartowcy działający w duetach – jak noBrain, bądź w pojedynkę, jak ixi color (czyli Adam Jastrzębski); muralowcy (Twożywo), fotografowie Janusz Leśniak, Paweł Żak, Konrad Pustoła.

Są też obecni na tej pożegnalnej wystawie malarze „klasyczni”, m.in. Jarosław Modzelewski, Ryszard Grzyb, Włodzimierz Pawlak (czyli ongiś słynna formacja artystyczna Gruppa), autorka monumentalnych grafik Krystyna Piotrowska, malarka i rysowniczka Małgorzata Dmitruk, młoda „realistka” Magda Bielesz i jeszcze młodsza autorka „femigrafii” Aleksandra Cieślak oraz jej równolatek (dyplom 2007), malarz Michał Szuszkiewicz.

No, kto da za nich 100 miliardów?

[link=http://www.tugaleria.pl/]www.tugaleria.pl[/link]

[i]„Sto miliardów za upadek sztuki”, Galeria WizyTUjąca, Warszawa, ul. Bema 65, wystawa czynna do 22.04[/i]

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie