Nieborów i Arkadia należą do niewielu w pełni zachowanych rezydencji pałacowych w Polsce. Po II wojnie opuszczony pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii uratował przed dewastacją prof. Stanisław Lorentz, który w porozumieniu z ostatnim właścicielem utworzył tutaj, zaraz po przejściu frontu w 1945, terenowy oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie to największy oddział MNW liczący prawie siedem tysięcy eksponatów.
- Jubileusz to dla nas okazja, aby pokazać, jak niepospolite to miejsce, otoczone z jednej strony ścianą Puszczy Bolimowskiej, z drugiej – rozległymi polami uprawnymi , a przy tym położone blisko Warszawy i Łodzi – mówi - Anna Ewa Czerwińska, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii. - Jest to obecnie jedna z czterech tego typu kompletnie zachowanych rezydencji pałacowych w Polsce, obok Łańcuta, Gołuchowa i Kozłówki – dodaje.
Dzięki pracom rewitalizacyjnym, prowadzonym od dwóch lat, pałac w Nieborowie, odzyskał pełnię świetności, a budynek sąsiedniej manufaktury w został zmodernizowany i to w nim znajduje się otwierana wystawa majoliki w nowej aranżacji, utrzymanej w XIX-wiecznych klimatach.
Rezydencja ma także dwa wspaniałe ogrody – późnobarokowy w Nieborowie i sentymentalno-romantyczny ogród Heleny Radziwiłłowej w Arkadii o łącznej powierzchni 56 hektarów. Na tym terenie znajdują się 24 zabytkowe obiekty – w tym imponujące oranżerie, założone również przez księżną Helenę, pawilony i zabudowania gospodarcze.
Inaugurująca jubileusz wystawa, otwierana pod honorowym patronatem małżonki prezydenta Anny Komorowskiej, prezentuje najcenniejsze obiekty i opowiada o dziejach manufaktury . Jej początki w Nieborowie sięgają 1881 roku. Założycielem był właściciel majątku Michał Piotr Radziwiłł, a kierował nią sprowadzony z Francji Stanisław Thiele. (Od ich nazwisk pochodzą sygnatury na majolice - MPR i ST). Obaj również projektowali wyroby, a zdobienia wykonywali malarze-dekoratorzy. (Współcześnie w manufakturze działa pracownia majoliki, odtwarzająca dawne wzory).