Aktualizacja: 03.04.2025 16:58 Publikacja: 11.04.2022 15:48
Foto: Adobe Stock
Nowe regulacje znajdą zastosowanie do wszystkich wniosków złożonych po 30.06.2022r. Dotychczasowe przepisy stosować się będzie jedynie do postępowań pojednawczych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Oznacza to z perspektywy planujących i prowadzących postępowania cywilne, że w praktyce powstaną dwie kategorie spraw pojednawczych. Złożone do końca półrocza wnioski będą podlegać ocenie na starych zasadach, i generować konieczność skomplikowanej oceny zagadnień prawnych, powstałych na gruncie dotychczasowego stanu prawnego pod kątem, czy skutecznie przerwano w nich termin przedawnienia oraz czy można oceny tej dokonać w procesie. Nowe wnioski te problemy ominą. Istotą zmian jest bowiem odejście od zasady przerwania biegu przedawnienia (po którym przedawnienie biegnie od początku, na nowo) na rzecz zawieszenia biegu przedawnienia (po którym przedawnienie biegnie dalej, dopełniając okres, który upłynął przed zawieszeniem). Zmiana koncepcji jest istotna praktycznie, ponieważ wiele wniosków o zawezwanie do próby ugodowej składanych było wyłącznie w celu zniwelowania niedogodności wynikających z upływu biegu przedawnienia i spowodowania, by biegł od początku.
W Polsce systemowo zniechęca się obywateli do dochodzenie swoich praw i walki o sprawiedliwość.
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Obywatele, edukacja, ławnicy – wszystko zaczyna się łączyć i razem działać.
Czas na rozwiązania systemowe, czyli wyeliminowanie hejtu i groźby jako formy nacisku na funkcjonariuszy państwa.
Czy aplikacja jest jeszcze wartością dodaną dla zdających egzaminy zawodowe – adwokacki i radcowski?
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Nowe przepisy istotnie skomplikowały ocenę prawną niekonsensualnej czynności seksualnej z osobą nietrzeźwą.
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas