Piotr Kardas

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Neosędziowski węzeł gordyjski

Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Niemądra uchwała SN

W uchwale dotyczącej Dariusza Barskiego skład orzekający pomylił problemy: obowiązywania ustawy i czasowego ograniczenia kompetencji prokuratora generalnego do przywrócenia do służby czynnej i powołania prokuratorów.

Gutowski, Kardas: Paradoksy polskiego sądownictwa

Niejeden prawnik, spoglądając na zdarzenia z ostatnich miesięcy, czuje się jak bohaterowie filmu „Seksmisja”. Widzi raczej ciemność.

Gutowski, Kardas: Projekt Bodnara? Wątpliwy konstytucyjnie rewanżyzm ws. neosędziów

Przedstawiony projekt naprawczy trudno zaliczyć do sukcesów. Uchwalona w oparciu o te założenia „Ustawa o przywracaniu ładu konstytucyjnego” żadnego ładu raczej nie przywróci. Zamiast systemowych rozwiązań funduje wątpliwy konstytucyjnie rewanżyzm - ostrzegają profesorowie Maciej Gutowski i Piotr Kardas.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Ryzykowna bezczynność

Funkcjonowanie wadliwie powołanych sędziów grozi chaosem orzeczniczym.

Gutowski, Kardas: Prokuraturze zabrakło refleksji i rozsądku

Jeśli sąd odwoławczy nie zmieni postanowienia SR, to prokuratura dokonała niemożliwego. W sprawie o gigantyczne defraudacje i przestępne nadużycie władzy wzbudziła sympatię dla podejrzanych.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Śmierć polityczna Morawieckiego

Orzeczenie NSA dotyczące wyborów kopertowych otwiera perspektywę pociągnięcia byłego premiera do odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Spójność rozproszonej kontroli

Mieszany model kontroli konstytucyjności wymaga stworzenia odpowiedniej regulacji w ustawach ustrojowych sądownictwa oraz w ustawach procesowych.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.