Aktualizacja: 21.11.2024 21:13 Publikacja: 06.09.2024 17:43
Stopa bezrobocia w USA spadła do 4,2 proc. w sierpniu
Foto: Bloomberg
W sierpniu przybyło w USA, w sektorze pozarolniczym 142 tys. etatów, podczas gdy średnio się spodziewano, że ich liczba wzrośnie o 165 tys. Dane o wzroście za lipiec zrewidowano natomiast w dół ze 114 tys. do 89 tys. Raport z amerykańskiego rynku pracy nie był jednak jednoznacznie zły. Stopa bezrobocia spadła bowiem z 4,3 proc. do 4,2 proc. Średnia płaca godzina wzrosła w sierpniu o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem i o 3,8 proc. licząc rok do roku. Jej wzrost był nieco wyższy niż prognozowano.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Tegoroczny szczyt zapotrzebowania na pracę sezonową może być trudniej zaspokoić pracownikami z Ukrainy. Nie tylko z powodu ukraińskiej ustawy mobilizacyjnej.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Obniżka stóp procentowych przez Fed pomogła notowaniom złotego. Czy ten ruch uda się utrzymać?
Amerykański bank centralny zaczął cykl luzowania polityki pieniężnej od cięcia stóp procentowych o 50 pb. Większość analityków spodziewało się obniżki tylko o 25 pb., ale traderzy w ostatnich dniach coraz mocniej grali na cięcie o 0,5 pkt proc.
Inwestorzy nie są pewni, czy Rezerwa Federalna obetnie w środę stopy o 25 pkt baz. czy o 50 pkt baz. Spodziewają się natomiast, że Bank Anglii oraz Bank Japonii nie zmienią ich poziomu.
Inflacja konsumencka w USA była w sierpniu bardzo zbliżona do prognoz. Rynek uznał jednak, że to czyni mniej prawdopodobnym głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed.
Riksbank obniżył główną stopę, zapewne znów zrobi to we wrześniu. EBC też może wrócić wówczas do cięć, a Fed zacznie cykl luzowania polityki pieniężnej.
Inflacja konsumencka w USA była w lipcu nieco mniejsza, niż prognozowano. To dobra wiadomość dla rynków, gdyż pozwala na to, by Fed zaczął ciąć stopy procentowe we wrześniu.
Gospodarka USA rozwija się w drugim kwartale szybciej, niż mówiły prognozy. To jednak komplikuje zadanie stojące przed Fedem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas