Pracownicy uciekają przed stresem do nowej firmy

Stres w pracy powoduje zmęczenie i strach przez zmianami, ale także mobilizuje do poszukania innego zajęcia. Co czwarta osoba, która obecnie zastanawia się nad zmianą pracy i przegląda oferty, robi to ze względu na wysoki poziom stresu.

Publikacja: 05.08.2024 04:30

Pracownicy uciekają przed stresem do nowej firmy

Foto: Adobe Stock

Ponad połowa pracowników jest przeciążona emocjonalnie pracą. Jest to znacząco więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z drugiej edycji badania „Presja zmian, a emocje i zdrowie psychiczne w środowisku pracy” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Bliżej siebie” Grupy Artemis, wspieranej przez portal pracy rocketjobs.pl.

Komu stres towarzyszy najczęściej?

Teraz przeciążenie emocjonalne odczuwa 51 proc. kierowników i 52 proc. pracowników, rok wcześniej było to 41 proc. pracowników i 31 proc. pracodawców. Przy czym stres częściej i powszechniej (czyli często i stale) towarzyszy kierownikom (48 proc.) niż pracownikom (36 proc.). W raporcie powołano się na dane ZUS, z których wynika, że w zeszłym roku roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono niemal 477,6 tys. zwolnień lekarskich (8 mln 855 tys. dni absencji chorobowej).

Ponad połowa respondentów zapytana w maju o wpływ pracy na stres powiedziała, że wywołuje ona duży jego poziom i zmęczenie, a 40 proc., iż stres, jaki odczuwają w pracy, często utrudnia im realizację bieżących zadań.

Co powoduje zaniepokojenie w pracy? 

Sprawdzono, jakie sytuacje powodują zaniepokojenie pracowników. Najczęściej wymieniono: presję czasu i tempo pracy (38 proc.), zbyt małe zarobki (31 proc.) i zbyt dużą liczbę zadań (29 proc.). Kierownicy (liderzy) częściej wymienili pierwszą i trzecią przyczynę, pracownicy – drugą.

Okazało się, że praca nie tylko tak pochłania czas, że nie pozostawia go na życie osobiste (tak i raczej tak dzieje się w przypadku 45 proc. liderów i 43 proc. pracowników), ale także jest przyczynkiem do rozpoczęcia poszukiwania pracy. Myślało o tym 48 proc. liderów i 39 proc. pracowników. Tylko co dziesiąty lider i co jedenasty pracownik uważa, że praca w żadnej sytuacji nie przeszkadza im w życiu osobistym.

Stres potęgują ciągłe zmiany w pracy

Obciążenie emocjonalne zderza się w pracy z częstymi zmianami. W ciągu ostatnich miesięcy wprowadzono je w firmach ponad połowy respondentów. Przy czym 45 proc. ankietowanych uznało, iż były wprowadzane bez przygotowania, a nieznacznie mniej, że działy się za szybko.

 – Czas wprowadzania gruntownych zmian w organizacji to trudny moment w życiu firmy i duże wyzwanie dla liderów. Wiąże się nie tylko ze stresem ze strony pracowników, ale i obawami samych pracodawców. Niekiedy komunikacja wokół zmian jest nerwowa, nieprzemyślana, a proces ich wdrażania przebiega chaotycznie, co potęguje negatywne emocje. Aby temu zapobiec, od początku bardzo ważna jest transparentna komunikacja. Dobrze jest też stworzyć przestrzeń na otwartą rozmowę, podczas której pracownicy będą mogli podzielić się obawami i wątpliwościami – uważa Paulina Świątkiewicz, HR Business Partner w grupie portali pracy justjoin.it i rocketjobs.pl.

Szukamy pracy w różnych profesjach

Także z badania „Polacy a zmiany w karierze” z marca ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. wynika, że co czwarta osoba, która obecnie zastanawia się nad zmianą pracy i przegląda oferty, robi to ze względu na wysoki poziom stresu. Tyle samo osób przyznało, że praca nie jest zgodna z ich zainteresowaniami. Spora więc część (siedem na dziesięć osób) przegląda ogłoszenia w rożnych branżach. Robią tak nie tylko ludzie młodzi (70 proc.), którzy dopiero zaczęli pracę, ale także osoby ze sporym doświadczeniem. Wśród respondentów badania Pracuj.pl najczęściej ogłoszenia z różnych portali przeglądają osoby w wieku 45–54 lata (76 proc.) oraz starsi o dekadę – 74 proc.

– Aż jedna czwarta osób, które obecnie szukają nowego miejsca pracy, podjęła ten krok właśnie z uwagi na zamiar zmiany branży lub zawodu. To pokazuje, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy: między innymi rozwój nowych technologii i automatyzacja procesów pracy sprawiają, że niektóre zawody stają się mniej perspektywiczne, podczas gdy inne zyskują na znaczeniu. Pracownicy, chcąc zapewnić sobie stabilność zawodową i rozwój, decydują się na przekwalifikowanie i zdobywanie nowych kompetencji, które są bardziej pożądane na rynku – uważa Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl.

Rynek pracy
Grudnowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Rynek pracy
Ruch na rynku pracy na plus: więcej branż zwiększa niż zmniejsza zatrudnienie