Aż 81 proc. osób zatrudnionych w sklepach nie chce pracować w niedziele. Wśród pracowników w wieku 40+, którzy często mają rodziny, przeciwników pracy w niedzielę jest 88 proc. – wynika z badania agencji employer brandingowej MJCC, które w tym roku objęło 714 osób. Większość badanych, bo 78 proc. stanowiły osoby z ponadpiecioletnim doświadczeniem w handlu.
Konieczność pracy w weekendy, choć na razie głównie w soboty, jest wskazywana jako jeden z najbardziej negatywnych aspektów pracy w handlu.
Czytaj więcej
Dopóki prezydentem jest Andrzej Duda, i tak nie ma szans na zmianę przepisów, więc obecna koalicj...
Młodzi rzadziej, ale też chcą mieć wolne niedziele
Wprawdzie wśród najmłodszych pracowników (do 30 lat) mniejszy jest sprzeciw wobec przewidzianych w poselskim projekcie planów zniesienia zakazu handlu w niedziele, ale nadal to większość badanych (69 proc.). Jak zaznacza Adrian Juchimiuk, partner w MJCC, różnice dotyczące postrzegania niedziel bez handlu — widoczne nie tylko w zależności od wieku, ale też miejsca zamieszkania (w miastach sprzeciw jest mniejszy niż na wsiach) - wynikają w dużej mierze z różnic w stylu życia i sytuacji na rynku pracy.
- Dla młodszych osób, często bez życiowych zobowiązań, praca w niedzielę to dodatkowe możliwości zarobku, który mogą przeznaczyć na przyjemności lub pokrycie kosztów utrzymania w dużym mieście – tłumaczy Juchimiuk, partner w agencji MJCC, która zapytała przeciwników powrotu handlu w niedziele także o argumenty za utrzymaniem zakazu.