Aktualizacja: 22.11.2024 02:58 Publikacja: 24.08.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
W I półroczu br. cudzoziemcom spoza Unii wydano 210,2 tys. zezwoleń na pracę w Polsce. To prawie o jedną dziesiątą mniej niż w pierwszej połowie 2021 r., gdy szybkie odbicie gospodarki po pandemii zwiększyło popyt na migrantów zarobkowych – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Jeszcze większy, bo ponad 26-proc., spadek widać w liczbie zarejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika ze Wschodu (według tej uproszczonej procedury mogą pracować w Polsce migranci z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Rosji). W I półroczu br. zarejestrowano ich 744 tys., o ponad 260 tys. mniej niż rok wcześniej. Nie jest to jednak przejawem spadku popytu na pracowników z zagranicy, który nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale efektem regulacji prawnych (w tym ułatwień w nowej ustawie o cudzoziemcach) i zmian wywołanych przez rosyjską napaść na Ukrainę. Jej wynikiem był odpływ tysięcy ukraińskich mężczyzn z polskiego rynku pracy, a także zmiana regulacji mająca zachęcić uchodźców z Ukrainy do podjęcia pracy. Jak ostatnio podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg, dzięki uproszczeniu procedur zatrudnienie znalazło już 420 tys. Ukraińców, którzy uzupełnili występujące w niektórych branżach luki. Z kolei liczba cudzoziemców w rejestrach ZUS przekroczyła milion. To prawie o 200 tys. więcej niż rok wcześniej.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Tegoroczny szczyt zapotrzebowania na pracę sezonową może być trudniej zaspokoić pracownikami z Ukrainy. Nie tylko z powodu ukraińskiej ustawy mobilizacyjnej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas