Aktualizacja: 15.02.2025 20:32 Publikacja: 24.08.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
W I półroczu br. cudzoziemcom spoza Unii wydano 210,2 tys. zezwoleń na pracę w Polsce. To prawie o jedną dziesiątą mniej niż w pierwszej połowie 2021 r., gdy szybkie odbicie gospodarki po pandemii zwiększyło popyt na migrantów zarobkowych – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Jeszcze większy, bo ponad 26-proc., spadek widać w liczbie zarejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika ze Wschodu (według tej uproszczonej procedury mogą pracować w Polsce migranci z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Rosji). W I półroczu br. zarejestrowano ich 744 tys., o ponad 260 tys. mniej niż rok wcześniej. Nie jest to jednak przejawem spadku popytu na pracowników z zagranicy, który nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale efektem regulacji prawnych (w tym ułatwień w nowej ustawie o cudzoziemcach) i zmian wywołanych przez rosyjską napaść na Ukrainę. Jej wynikiem był odpływ tysięcy ukraińskich mężczyzn z polskiego rynku pracy, a także zmiana regulacji mająca zachęcić uchodźców z Ukrainy do podjęcia pracy. Jak ostatnio podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg, dzięki uproszczeniu procedur zatrudnienie znalazło już 420 tys. Ukraińców, którzy uzupełnili występujące w niektórych branżach luki. Z kolei liczba cudzoziemców w rejestrach ZUS przekroczyła milion. To prawie o 200 tys. więcej niż rok wcześniej.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Sędzia tymczasowo zablokował prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wysłania 2200 pracowników Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na płatny urlop. Zrobił to zaledwie kilka godzin przed wejściem w życie przepisów.
Liczba etatów w USA (licząc poza rolnictwem) wzrosła w styczniu o 143 tys., podczas gdy średnio oczekiwano zwyżki o 170 tys. Dane o wzroście za grudzień zrewidowano w górę - z 256 tys. do aż 307 tys.
Amerykańska Federacja Pracowników Rządowych pozwała administrację Donalda Trumpa do sądu federalnego w Waszyngtonie w proteście przeciwko masowym zwolnieniom pracowników federalnej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Do pozwu przyłączyło się również Amerykańskie Stowarzyszenie Służby Zagranicznej.
Ubiegły rok był kolejnym okresem spadku liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, a przewidywania firm nie dają większych nadziei na odbicie w najbliższych miesiącach.
W przypadku rozwodu, były małżonek uczestnika PPK otrzyma środki przypadające mu w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków. Natomiast w razie śmierci uczestnika PPK, który w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, jego małżonek otrzyma połowę środków z rachunku PPK zmarłego w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Jeszcze się zespół Rafała Brzoski nie zebrał, a już rośnie opór przed jego potencjalnymi propozycjami, mającymi przeciąć pęta krępujące gospodarkę.
Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dorabiania dla emerytów. Dotyczą one tych seniorów, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują. Jeśli ich dodatkowe zarobki przekroczą dozwoloną kwotę, ZUS może zmniejszyć lub całkowicie zawiesić prawo do świadczeń, łącznie z 13. emeryturą.
Strony procesu nie zawsze muszą czekać, aż zakończy się on wydaniem wyroku przez sąd. Mogą bowiem doprowadzić do jego szybszego zakończenia w polubowny sposób – poprzez zawarcie ugody przed sądem lub podpisanie ugody pozasądowej.
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Kobiety kupują pod wpływem impulsu buty, ubrania i kosmetyki, mężczyźni elektronikę i gadżety. Ale przy większych wydatkach domowym budżetem zarządzają wspólnie - wynika z sondażu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas