Niełatwo firmom wypełnić lukę po ukraińskich mężczyznach

Spadek liczby zezwoleń na pracę w Polsce wskazuje, że rosnąca liczba pracowników z innych państw nie zdołała wyrównać wojennego odpływu migrantów zarobkowych z Ukrainy.

Publikacja: 24.08.2022 03:00

Niełatwo firmom wypełnić lukę po ukraińskich mężczyznach

Foto: Adobe Stock

W I półroczu br. cudzoziemcom spoza Unii wydano 210,2 tys. zezwoleń na pracę w Polsce. To prawie o jedną dziesiątą mniej niż w pierwszej połowie 2021 r., gdy szybkie odbicie gospodarki po pandemii zwiększyło popyt na migrantów zarobkowych – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Jeszcze większy, bo ponad 26-proc., spadek widać w liczbie zarejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika ze Wschodu (według tej uproszczonej procedury mogą pracować w Polsce migranci z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Rosji). W I półroczu br. zarejestrowano ich 744 tys., o ponad 260 tys. mniej niż rok wcześniej. Nie jest to jednak przejawem spadku popytu na pracowników z zagranicy, który nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale efektem regulacji prawnych (w tym ułatwień w nowej ustawie o cudzoziemcach) i zmian wywołanych przez rosyjską napaść na Ukrainę. Jej wynikiem był odpływ tysięcy ukraińskich mężczyzn z polskiego rynku pracy, a także zmiana regulacji mająca zachęcić uchodźców z Ukrainy do podjęcia pracy. Jak ostatnio podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marzena Maląg, dzięki uproszczeniu procedur zatrudnienie znalazło już 420 tys. Ukraińców, którzy uzupełnili występujące w niektórych branżach luki. Z kolei liczba cudzoziemców w rejestrach ZUS przekroczyła milion. To prawie o 200 tys. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm
Rynek pracy
HR Business Partner – rozwojowa i dobrze płatna nisza w HR
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rynek pracy
Co ósmy pracujący Polak aktywnie szuka nowej pracy. Firmom grozi wzrost rotacji?