Brytyjska firma zatrudni inżynierów we Wrocławiu

Czterdziestu inżynierów zatrudni we Wrocławiu brytyjska firma Red Embedded Consulting, zajmująca się usługami doradztwa w branży IT.

Publikacja: 10.12.2015 12:02

W stolicy Dolnego Śląska uruchomi ona centrum R&D. Jak informuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ), która negocjowała wprowadzenie do Polski tej inwestycji, centrum zacznie działać w styczniu przyszłego roku.

Wrocław był jedną z wielu potencjalnych lokalizacji na całym świecie, które brał pod uwagę inwestor. – Największe znaczenie miał dla nas dostęp do wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry inżynierskiej, bardzo dobra infrastruktura oraz bliskość kulturowa i brak bariery językowej - powiedział Andrew Stuart, dyrektor zarządzający Red Embeded.

Firma została założona w 2008 roku i zatrudnia w dwóch biurach w Wielkiej Brytanii i w USA 120 inżynierów. Red Embedded świadczy usługi dla klientów na całym świecie w zakresie oprogramowania, sprzętu, rozwoju produktów i integracji systemów. We Wrocławiu ulokuje się w budynku Silver Tower. - Inwestycja Red Embedded to kolejne potwierdzenie, że Polska jest znaczącym ośrodkiem rozwoju nowoczesnych usług IT dla biznesu – twierdzi Sławomir Majman, prezes PAIZ. Tego typu usługi bardzo dobrze rozwijają się we Wrocławiu. Według Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW), miasto staje się krajowym liderem w usługach tego typu. - Dzięki długoletniej współpracy uczelni z biznesem mamy możliwość przyciągać do Wrocławia tak innowacyjne firmy jak Red Embedded – ocenia Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu ARAW.

Specjaliści IT to obecnie największa grupa zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce – według reprezentującej sektor organizacji ABSL, to jedna trzecia zatrudnionych w całej branży. Znacznie mniej, bo 20 proc. pracowników zajmuje się usługami finansowo-księgowymi, natomiast 18 proc. – obsługą klienta.

W Polsce sektor usług dla biznesu stał się najszybciej rozwijającym się sektorem polskiej gospodarki. Od początku ubiegłego roku w kraju powstało aż 60 nowych centrów. Według ABSL, w Polsce działają 532 centra usług z kapitałem zagranicznym, a w ciągu ostatnich dwóch lat liczba pracowników zwiększyła się o ponad jedną trzecią. A dalsze prognozy są więcej niż optymistyczne. Do 2020 r. w sektorze może pracować aż 250 tys. osób – uważa dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini i wiceprezes ABSL, Marek Grodziński.

Polska jest już największym rynkiem pracy dla branży nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zatrudnionych jest tu 150 tys. osób, podczas gdy w Rumunii (2. miejsce pod względem zatrudnienia) blisko 51 tys., a na Węgrzech (3. miejsce) ponad 43 tys.

Rozwój centrów usług stał się źródłem dodatkowych miejsc pracy również w sektorze towarów i usług konsumpcyjnych – w handlu, transporcie i łączności oraz w branży kultury i rekreacji. –Na każde 1000 pracowników centrów usług powstaje ponad 250 kolejnych miejsc w ich bezpośrednim otoczeniu. Zwiększa się także strumień pieniędzy płynący z sektora do kas samorządów.

Rynek pracy
Jak polski biznes chce sobie radzić z deficytem talentów?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Rynek pracy
Rozwój kompetencji? Pracownicy pokazali żółtą kartkę pracodawcom
Rynek pracy
Rozwój technologiczny wymusi na nas zmianę umiejętności
Rynek pracy
Specjaliści szturmują oferty pracy. Najpopularniejsze kategorie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego