OECD zakłada powrót do reform polityki rolnej

Międzynarodowe napięcia w handlu mogą mieć dodatni wpływ na sektor rolnictwa prowadząc do nowych starań o zniesienie dopłat, które wypaczają produkcję i wymianę handlową - uważa OECD

Aktualizacja: 01.07.2019 18:35 Publikacja: 01.07.2019 18:22

OECD zakłada powrót do reform polityki rolnej

Foto: Pexels

Niemal 70 proc. transferów finansowych w rolnictwie przypada na działania, które zakłamują podejmowane decyzje, zwłaszcza gdy tworzą istotne różnice między cenami krajowymi i cenami na rynku światowym - ocenia organizacja z siedzibą w Paryżu w raporcie z 2019 r. o polityce rolnej.

Po sporym wysiłku na początku lat 00 dla zmniejszenia tych dopłat sprawa znajduje się od dekady niemal w martwym punkcie - stwierdza z ubolewaniem OECD. Spory handlowe cechujące od ponad roku międzynarodowe realia stworzyły nowe przeszkody w płynnym funkcjonowaniu rynków, pojawiły się nowe stawki celne, ale mogą one również skłonić kraje do bardziej energicznego zajęcia się tymi wypaczeniami, które długofalowo szkodzą wymianie handlowej - uważa dyrektor handlu i rolnictwa w OECD, Ken Ash.

- Staramy się być optymistami, bo dopłaty wywołują niezadowolenie w połowach, rolnictwie i w pewnej liczbie sektorów przemysłowych - wyjaśnił agencji Reutera. - Jeśli przechodzi się od konfliktu do współpracy, to można doczekać się posunięć, które zlikwidują najbardziej szokujące praktyki, zakłamujace reguły gry nie tylko w rolnictwie, ale także w innych sektorach.

Rolnictwo jest powtarzającym się tematem niezgody w negocjacjach handlowych, zwłaszcza gdy dotyczy norm sanitarnych albo organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Wojna celna Stanów z Chinami trwająca od miesięcy, której Ash nie chciał komentować, dotyczy właśnie sektora rolnego. Podczas ostatniego weekendu pojawiły się nadzieje na osłabienie napięć po uzgodnieniu przez Donalda Trumpa z Xi Jinpinga na marginesie szczytu G20 w Osace wznowienia negocjacji handlowych między obu krajami. W ostatnich dniach doszło do uzgodnienia projektu traktatu o wolnym handlu Unii z krajami Mercosur.

Raport OECD dotyczący polityki rolnej 53 krajów w latach 2016-18 ocenia, że kraje te wydawały po 445 mld dolarów (391 mld euro) rocznie na transfery netto produktów rolnych.

Część dochodów brutto w sektorze pochodzących z pomocy rolnikom pozostała stabilna w tym okresie. Stanowiła 12 proc. dla ogółu badanych krajów, ale ta średnia ukrywa przepaść między krajami rozwiniętymi w OECD (18 proc.) i krajami rozwijającymi się (9 proc.).

Co się tyczy Unii Europejskiej, która debatuje o reformie wspólnej polityki rolnej (CAP/PAC) po 2020 r., 80 proc. dopłat w jej ramach stanowi bezpośrednie wsparcie dochodów rolników. OECD zaleca przeznaczanie części tej sumy na prace badawcze i na technologie, aby zapewnić spokojniejszą przyszłość tego sektora.

Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż
Rolnictwo
Amerykanie kupują jaja w Brazylii. To jednak nie rozwiązuje ich kłopotów
Rolnictwo
Polska zakazała importu mięsa i mleka ze Słowacji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rolnictwo
Kondycja polskiego rolnictwa, czyli czasem słońce, czasem deszcz