Więcej terenów zielonych w mieście, ale i samochodów

Senat chce wyrzucenia całej ustawy deregulacyjnej – w tym zmian dotyczących mieszkaniówki - do kosza, ale Sejm najpewniej i tak zrobi z nią co chce.

Publikacja: 23.02.2023 18:03

Więcej terenów zielonych w mieście, ale i samochodów

Foto: AdobeStock

Jedną z częściej komentowanych zmian, jakie proponuje ustawa, jest minimalny współczynnika miejsc postojowych tj. 1,5 na mieszkanie, jakie inwestor będzie musiał zagwarantować mieszkańcom. Jego wprowadzenie może spowodować uniemożliwienie realizacji wielu inwestycji, jak oceniają eksperci, z uwagi na kwestie techniczne czy ekonomiczne, a jego wprowadzenie - w ich ocenie - jest absurdem w dobie ograniczania ilości samochodów w miastach.

- Ustawa jednak także określa minimalny współczynnik powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 25 proc. (12,5 proc. w przypadku zabudowy śródmiejskiej), przy czym min. 50 proc. tego terenu ma stanowić ogólnodostępny, nieogrodzony, urządzony teren wypoczynku oraz rekreacji lub sportu. Ponadto określa minimalny udział powierzchni handlowej lub usługowej, jaką można realizować w ramach inwestycji mieszkaniowej lub towarzyszącej na nie mniej niż 5 proc.- zauważa adwokat Maciej Górski, założyciel kancelarii GPLF Górski & Partners Law Firm.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Regulacje prawne i przepisy
Zakaz minioczyszczalni wbrew prawu
Regulacje prawne i przepisy
Sąsiedztwo lotnisk: wpływ na nieruchomości
Regulacje prawne i przepisy
ESG i nowe wyzwania dla uczestników rynku
Regulacje prawne i przepisy
SKO nie oceni postanowienia starosty
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Regulacje prawne i przepisy
Pakiet mieszkaniowy z jedną preferencyjną stawką