Patrick Haughey: Drzewa zamiast świateł

Podobnie jak Polska, popieramy szybkie przystąpienie Ukrainy do UE – o wspólnej przeszłości i przyszłości w Dniu Świętego Patryka pisze ambasador Irlandii w Polsce.

Publikacja: 17.03.2023 03:00

Proukraińska demonstracja w Krakowie kilka dni po wybuchu wojny

Proukraińska demonstracja w Krakowie kilka dni po wybuchu wojny

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii coraz powszechniej obchodzone na całym świecie. Jednym z powodów jego globalnej popularności jest rozmiar irlandzkiej diaspory. Od dawna jesteśmy krajem emigrantów oraz podróżników i wprawdzie populacja samej Irlandii to nieco ponad 5 mln osób, szacuje się, że około 80 mln osób na świecie ma irlandzkie pochodzenie.

Tożsame wartości

Irlandia jest krajem otwartym i zorientowanym w kierunku świata zewnętrznego. Od lat jesteśmy także wyspą gościnną dla innych narodowości, w tym obywateli Polski. Znacznie ponad 100 tysięcy Polaków znalazło w Irlandii dom, wzbogacając nasze społeczeństwo. Na ulicach praktycznie każdej miejscowości słychać język polski, który stał się najczęściej używanym językiem obcym w Irlandii.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Ukraina w Unii Europejskiej. To jest na serio?

W naszej wspólnej historii i kulturze jest wiele aspektów, które sprawiają, że Irlandia oraz Polska są naturalnymi partnerami. Nasze kultury są do siebie bardzo zbliżone – w obydwu krajach równie ważne są wartości związane z rodziną, społecznością, ojczyzną. Nasze państwa miały trudną historię i doświadczyły okupacji ze strony dużych i silnych sąsiadów. Ciężko walczyliśmy o odzyskanie niepodległości, a dziś cenimy wolność.

Uznanie za pomoc dla Ukrainy

Irlandia i Polska są obecnie partnerami w Unii Europejskiej, w której Irlandia obchodzi w bieżącym roku 50-lecie członkostwa. Członkostwo to miało głęboki i pozytywny wpływ na nasz kraj. Irlandzka gospodarka z jednej z najbiedniejszych w Europie stała się jedną z odnoszących największe sukcesy.

Przynależność do UE w ogromnym stopniu przyczyniła się do zachowania pokoju zarówno na całym kontynencie, jak i w Irlandii Północnej, gdzie w tym roku obchodzimy 25-lecie Porozumienia z Wielkiego Piątku.

75 tys.

uchodźców z Ukrainy przybyło do Irlandii po wybuchu wojny

Przed Irlandczykami otworzyły się także wyjątkowe możliwości mieszkania, studiowania i podejmowania zatrudnienia w innych krajach UE, także w Polsce.

Irlandię i Polskę, jako państwa członkowskie Unii Europejskiej, łączą bardzo bliskie powiązania. Wartość wymiany handlowej oraz inwestycji między naszymi krajami rośnie z każdym rokiem. Współpracujemy również w kwestiach politycznych, przede wszystkim w obszarze wspólnego wspierania Ukrainy. Chciałbym wyrazić uznanie dla wiodącej roli, jaką odgrywa Polska, nieustannie wspierając Ukrainę, a zwłaszcza dla niesłychanej solidarności, z jaką powitano tu miliony uchodźców z Ukrainy.

432 sadzonki drzew

Irlandia również w pełni solidaryzuje się z Ukrainą. Od lutego 2022 roku przyjęliśmy ponad 75 tysięcy ukraińskich gości (około 1,5 proc. naszej populacji). Przekazaliśmy wsparcie humanitarne o wartości ponad 58 mln euro, a także nieśmiercionośne wsparcie wojskowe, w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, o wartości ponad 77 mln euro. Podobnie jak Polska, popieramy szybkie przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.

Zazwyczaj w Dzień św. Patryka podświetlamy znane obiekty w całej Polsce na zielono, przypominając o narodowym kolorze Irlandii. Jednak wobec faktu, że jednym ze skutków agresji Rosji jest wzrost cen energii i prądu w całej Europie, w tym roku zieleń Irlandii zawita do Polski w inny sposób. Zasadzimy 432 drzewa na pamiątkę roku, w którym Święty Patryk przybył do Irlandii. Mamy nadzieję, że będą one symbolem trwałej przyjaźni między naszymi krajami, a także rzeczywistym wsparciem działań związanych z innym współczesnym wyzwaniem, mianowicie zmianami klimatycznymi.

Gdziekolwiek dziś świętujecie – w Irlandii, Polsce czy w innym miejscu na świecie – życzymy Wam radosnego Dnia Świętego Patryka.

Publicystyka
Marek A. Cichocki: Uczyńmy Niemcy znów wielkimi?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Publicystyka
Monika Krawczyk: Auschwitz oczami więźniów cudem ocalonych z piekła
Publicystyka
Konrad Szatters: Czy za prezydentury Donalda Trumpa dojdzie do bezpośredniego starcia między Chinami a USA?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Start Stanowskiego w wyborach to dobra wiadomość dla Nawrockiego. Dla kogo zła?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Publicystyka
Artur Bartkiewicz: Lewica z PiS-em? A czemu nie?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku