Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii coraz powszechniej obchodzone na całym świecie. Jednym z powodów jego globalnej popularności jest rozmiar irlandzkiej diaspory. Od dawna jesteśmy krajem emigrantów oraz podróżników i wprawdzie populacja samej Irlandii to nieco ponad 5 mln osób, szacuje się, że około 80 mln osób na świecie ma irlandzkie pochodzenie.
Tożsame wartości
Irlandia jest krajem otwartym i zorientowanym w kierunku świata zewnętrznego. Od lat jesteśmy także wyspą gościnną dla innych narodowości, w tym obywateli Polski. Znacznie ponad 100 tysięcy Polaków znalazło w Irlandii dom, wzbogacając nasze społeczeństwo. Na ulicach praktycznie każdej miejscowości słychać język polski, który stał się najczęściej używanym językiem obcym w Irlandii.
Czytaj więcej
Rok temu wykluwała się idea przyjęcia naszego wschodniego sąsiada do Wspólnoty. Ale dziś nie widać, aby ktoś w Brukseli robił coś w tym kierunku.
W naszej wspólnej historii i kulturze jest wiele aspektów, które sprawiają, że Irlandia oraz Polska są naturalnymi partnerami. Nasze kultury są do siebie bardzo zbliżone – w obydwu krajach równie ważne są wartości związane z rodziną, społecznością, ojczyzną. Nasze państwa miały trudną historię i doświadczyły okupacji ze strony dużych i silnych sąsiadów. Ciężko walczyliśmy o odzyskanie niepodległości, a dziś cenimy wolność.
Uznanie za pomoc dla Ukrainy
Irlandia i Polska są obecnie partnerami w Unii Europejskiej, w której Irlandia obchodzi w bieżącym roku 50-lecie członkostwa. Członkostwo to miało głęboki i pozytywny wpływ na nasz kraj. Irlandzka gospodarka z jednej z najbiedniejszych w Europie stała się jedną z odnoszących największe sukcesy.