Siła przy armii
Tyle tylko, że w Konstytucji zawarto zapis, iż armia posiada 25 proc. foteli w dwuizbowym parlamencie – Hluttaw - oraz sprawuje nadzór nad trzema kluczowymi resortami: obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz regionów przygranicznych (zamieszkałych przez liczne tam i częściowo zrewoltowane mniejszości). Innymi słowy, resorty siłowe zachował Tatmadaw, podobnie jak uniemożliwił np. nowelizacje Konstytucji.
Na takich podstawach w wyborach uzupełniających w kwietniu 2012 r. umożliwiono wejście do Hluttaw NLD oraz samej Aung San Suu Kyi, która wcześniej przez 15 lat przesiedziała w areszcie domowym, stając się jedną z globalnych ikon walki o demokrację i prawa człowieka. Po ponad 50 latach surowej dyktatury i izolacji te zmiany były na tyle zaskakujące, że wywołały na Zachodzie prawdziwą euforię. Do Birmy, zwanej teraz Mjanmą, szybko trafili szefowie dyplomacji większości państw unijnych, w tym z Polski, a także pani Hillary Clinton, a nawet prezydent Barack Obama, który – jako pierwszy urzędujący prezydent amerykański – trafił tam nawet dwukrotnie (2012 i 2014).
Rządząca noblistka
Owszem, przełamali oni izolację Birmy pod względem gospodarczym, ale nie politycznym. Tatmadaw nie zgodził się na nowelizację własnej Konstytucji, na mocy której osoby związane z zagranicą, a taką była i jest Aung San Suu Kyi, niegdyś zamężna z Brytyjczykiem i mająca dwóch synów za granicą z obcymi paszportami, by mogła objąć najwyższą funkcję w państwie – prezydenta.
Tym nie mniej Aung San Suu Kyi poszła na kompromis, wraz z NLD udała się na wybory i 8 listopada 2015 r. zdecydowanie je wygrała, tym samym kończąc pierwszy reformatorski etap pod auspicjami wywodzącego się z Tatmadaw prezydenta Thein Seina. A potem wykazała się politycznym i taktycznym zmysłem, nadając sobie tytuł Radczyni Stanu, która samo zdefiniowała jako urząd „nadprezydenta” (i faktycznego premiera), kontrolującego dyplomację, kluczowe kwestie gospodarcze (energetykę, gdzie tkwiły największe pieniądze). Przejęła nawet kontrolę nad Urzędem Prezydenta, bowiem wskazała na to stanowisko osobę sobie zaufaną, wywodzącego się z NLD i nie kontrowersyjnego dla niej Htin Kyawa, którego w 2018 r. zastąpił, też wywodzący się z NLD, Win Myint – teraz też aresztowany.