Współpraca ze światem w celu osiągnięcia w przyszłości zerowej emisji netto

Podczas gdy pandemia COVID-19 pustoszy świat, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie - pisze minister Chang Tzi-chin z Agencji Ochrony Środowiska Republiki Chińskiej (Tajwanu)

Publikacja: 13.10.2021 14:00

Tsai Ing-wen

Tsai Ing-wen

Foto: AFP

Wkład Grupy Roboczej I do Szóstego Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, opublikowanego w sierpniu 2021 r., zdecydowanie potwierdził, że działalność człowieka przyczyniła się do ocieplenia atmosfery, oceanów i lądu. Wystąpiły szerokie i gwałtowne zmiany w atmosferze, oceanach, kriosferze i biosferze. Warunki meteorologiczne w 2021 r. były nieprzewidywalne, o czym świadczy zarówno burza śnieżna w amerykańskim stanie Teksas, która poważnie uszkodziła lokalny system energetyczny, jak i rekordowe temperatury sięgające prawie 50 stopni Celsjusza na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Z tego samego powodu Europę Zachodnią i Chiny nawiedziła fala ulewnych deszczy. Ponadto Tajwan doświadczył najgorszej suszy od ponad 50 lat, po której nastąpiły wyjątkowo obfite opady deszczu. Wyraźnie widać, jak znacząco zmiany klimatyczne wpłynęły na cały świat.

Pozostało 85% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Publicystyka
Andrzej Łomanowski: Rosjanie znów dzielą Ukrainę i szukają pomocy innych
Publicystyka
Zaufanie w kryzysie: Dlaczego zdaniem Polaków politycy są niewiarygodni?
Publicystyka
Marek Migalski: Po co Tuskowi i PO te szkodliwe prawybory?
Publicystyka
Michał Piękoś: Radosław, Lewicę zbaw!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Publicystyka
Estera Flieger: Marsz Niepodległości do szybkiego zapomnienia. Były race, ale nie fajerwerki