Współpraca ze światem w celu osiągnięcia w przyszłości zerowej emisji netto

Podczas gdy pandemia COVID-19 pustoszy świat, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie - pisze minister Chang Tzi-chin z Agencji Ochrony Środowiska Republiki Chińskiej (Tajwanu)

Publikacja: 13.10.2021 14:00

Tsai Ing-wen

Tsai Ing-wen

Foto: AFP

Wkład Grupy Roboczej I do Szóstego Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, opublikowanego w sierpniu 2021 r., zdecydowanie potwierdził, że działalność człowieka przyczyniła się do ocieplenia atmosfery, oceanów i lądu. Wystąpiły szerokie i gwałtowne zmiany w atmosferze, oceanach, kriosferze i biosferze. Warunki meteorologiczne w 2021 r. były nieprzewidywalne, o czym świadczy zarówno burza śnieżna w amerykańskim stanie Teksas, która poważnie uszkodziła lokalny system energetyczny, jak i rekordowe temperatury sięgające prawie 50 stopni Celsjusza na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Z tego samego powodu Europę Zachodnią i Chiny nawiedziła fala ulewnych deszczy. Ponadto Tajwan doświadczył najgorszej suszy od ponad 50 lat, po której nastąpiły wyjątkowo obfite opady deszczu. Wyraźnie widać, jak znacząco zmiany klimatyczne wpłynęły na cały świat.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Duda i Tusk szkodzą Polsce stając po złej stronie Netanjahu
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Wyjątkowa jednomyślność Dudy i Tuska w sprawie Netanjahu
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Karol Nawrocki zrzuca dres i wchodzi na terytorium Konfederacji
Publicystyka
Tomasz Kubin: O przyjęciu euro w Polsce, czyli o wyższości polityki nad prawem i gospodarką
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Elvis Presley – gdyby żył, miałby 90 lat. Był metaforą Ameryki