Rafał Ziemkiewicz i jego goście w "Antysaloniku" - o szczycie Partnerstwa Wschodniego

Witamy Państwa staropolskim "Guten Tag Ziomale" i zapraszamy na kolejny odcinek "Antysaloniku" Rafała Ziemkiewicza

Publikacja: 01.10.2011 16:11

Rafał Ziemkiewicz i jego goście w "Antysaloniku" - o szczycie Partnerstwa Wschodniego

Foto: W Sieci Opinii

Rafał Ziemkiewicz ("Rzeczpospolita", Uważam Rze"), Andrzej Stankiewicz ("Newsweek") i Łukasz Warzecha ("Fakt") tym razem zajmują się poważnymi wydarzeniami, czyli szczytem Partnerstwa Wschodniego w Polsce.

Rafał Ziemkiewicz

: Żeby utrzymać się w poważnym nastroju, porozmawiajmy o poważnym wydarzeniu, jakim był albo miał być odbyty w Warszawie szczyt, który dał jakieś ważne impulsy na politykę wschodnią.

Andrzej Stankiewicz:

Są dwie płaszczyzny. Jeśli chodzi o taką doraźną politykę krajową, czyli plany Platformy, żeby wykorzystać to politycznie w kampanii wyborczej, to okazało się, że nie za bardzo da się to zrobić. Po pierwsze była trochę niższa ranga uczestników, niż się spodziewano. Nie dało się zagrać tymi czerwonymi dywanami na podwórku. Tak czy inaczej było to ważne wydarzenie. Nie do końca wierzę, że sygnał, który wysłał premier do Białorusi, jakiejś pomocy finansowej ze strony UE, w zamian za jakąś demokratyzację kraju jest to sygnał szczery.

Unia nie wierzy, że jest to w ogóle możliwe i ja też w to nie wierzę. Ważniejszy problem to problem Ukrainy i jaką drogą chce iść. Polska zakładała, że do końca roku uda się podpisać układ stowarzyszeniowy Ukrainy z UE. To jest potwornie ważna rzecz, bo w tym samym czasie Rosjanie zabiegają, żeby Ukraińcy związali się z nimi, specjalną umową wolnocłową. Tylko kwestia współpracy Ukrainy to nie jest tylko gospodarka, to też kwestia polityczna. Jeżeli się zamyka w więzieniu liderkę opozycji, jak to zrobił Janukowycz z Julią Tymoszenko, to trudno rozmawiać z UE. To jest problem. Polska dyplomacja stara się wszystkimi metodami zmusić Janukowycza do znalezienia takiej formuły, żeby Julia Tymoszenko została zwolniona. Ja mam nadzieję, że to się uda. Podpisanie umowy z Ukrainą, bez względu na to kto to zrobi w imieniu Polski, bez względu na to, kto ją zrobi, to jednak będzie sukces polskiej dyplomacji.

Rafał Ziemkiewicz:

W tej sytuacji, ze względów politycznych nikt poważny decyzji wobec Ukrainy w Europie nie będzie podejmował. Polska polityka wobec Białorusi rozsypała się już jakiś czas temu, bo okazało się, że kuszenie Łukaszenki nic nie dało. On co prawda ma obecnie kryzys gospodarczy, więc mógłby być skłonny na takie kuszenie. Krótko mówiąc, czy mogło coś wyjść namacalnego z tego szczytu?


Łukasz Warzecha:

Jeśli chodzi o Białoruś, to troszkę mi to przypomina problem Stanów Zjednoczonych i świata zachodniego z Koreą Północną. Bo tam jest cały czas bardzo podobna metoda. Wygląda to tak - Kim Dżong Il mówi: "No, to my tam czegoś nie zrobimy, ale pomóżcie nam”. No to pomagamy, a on później mówi: "A jednak zrobimy” albo „Może nie zrobimy, ale pomóżcie nam”. Tak dookoła Wojtek to przebiega.

Natomiast tutaj jest to problem generalny. Po pierwsze jak wykorzystywane jest Partnerstwo Wschodnie u nas w wewnętrznej polityce. Bo jak sobie przypominam coś, co było może jakimś zaczątkiem polityki wobec Wschodu, czyli kwestię „pomarańczowej rewolucji”, to jak tam jednak Aleksander Kwaśniewski współdziałał ze wszystkimi siłami politycznymi. Tutaj tego nie mamy. Tutaj mamy inicjatywę, którą rząd się chwali ponad miarę. Próbuje stworzyć taki wizerunek jakbyśmy my tutaj rządzili kompletnie całą polityką wschodnią. Tak nie jest. Partnerstwo Wschodnie nie ma takiej rangi, jaką chciałby mu nadać Radosław Sikorski.

Rafał Ziemkiewicz ("Rzeczpospolita", Uważam Rze"), Andrzej Stankiewicz ("Newsweek") i Łukasz Warzecha ("Fakt") tym razem zajmują się poważnymi wydarzeniami, czyli szczytem Partnerstwa Wschodniego w Polsce.

Rafał Ziemkiewicz

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Publicystyka
Koniec kampanii wyborczej na kółkach? Dlaczego autobusy stoją w tym roku w garażach
analizy
Jędrzej Bielecki: Radosław Sikorski nie ma już złudzeń w sprawie Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Publicystyka
Marek Migalski: Rafał Trzaskowski, czyli zmienny jak prezydent